26 Kasım 2018 Haber Yayın Tarihi:

Kadına şiddete ‘Turuncu Çizgi’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle dün 81 ilde AK Parti Kadın Kolları, tarafından etkinlik düzenledi.

 

Çorum’da düzenlenen etkinliğe AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, eşi Huriye Kavuncu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir ve partili kadınlar katıldı. Ellerinde turuncu balon ve dövizlerle birlikte Valilik önünden Hürriyet Meydanı’na kadar yürüyen katılımcılar, bir basın açıklaması yaparak kadına yönelik şiddeti kınadılar.

Kadına şiddete ‘Turuncu Çizgi’

Etkinlikte bir konuşma yapan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, aile içi şiddetin en yaygın şiddet biçimi olmaya devam ettiğini ifade ederek “Ekonomik ya da kültürel hiçbir gerekçenin ardına sığınılmasına müsaade etmeden kadına yönelik her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz” dedi. Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nde dünyanın 49 ülkesinde kadınları aile içi şiddete karşı koruyan bir yasal düzenlemenin olmadığını belirten Demir, AK Parti döneminde Türkiye’de ilk kez 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ yasasının Mecliste kabul edildiğini anlattı.  Demir, “AK kadınlar olarak bugün kadına yönelik her türlü şiddete turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı hassasiyetle tüm toplumu da turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz. Gelecek nesiller sağlıklı bir toplum için kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte turuncu çizgimizi çekelim” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu konuşmasında da İslâm dini ve Türk toplumunda kadının yeri ve önemine dikkat çekerek, “Kadınlar insanlığın onuru, baştacımızdır” dedi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden çok önce, Hz. Peygamber’in Veda Hutbesi’nde kadın haklarına dikkat çektiğini anlatan Erol Kavuncu, ‘Cennet, anaların ayakları altındadır’ hadis-i şerifini hatırlattı. Şiddetin her türlüsünün insanlık suçu olduğunu belirten Kavuncu, “Kadını bir reklam aracı, cinsel bir meta olarak görenlerin bizi anlamasını beklemiyoruz” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...