26 Kasım 2018 Haber Yayın Tarihi:

“Kadına yönelik şiddete hayır

Çorum Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde düzenlediği etkinlikle, kadına yönelik şiddete tepki gösterdi.

Çorum Kadın Platformu tarafından düzenlenen program dün saat 13.00’de Gazi Caddesi Çorum Park önünde basın açıklaması ile başladı.

Etkinliğe, platforma bağlı sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Basın açıklaması öncesinde kalabalık; ‘Durma ses ver, kadına şiddete son ver’, ‘Başka bir hayatı kadınlar kuracak’, ‘Güvencesiz kayıt dışı kölece yaşamaya hayır’ yazılı döviz ve afişlerle kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Kalabalık adına konuşan eğitimci yazar Hamide Rencüs Yiğit, “Bugün Uluslararası düzeyde kadına şiddete karşı ulusal dayanışma ve mücadele günü. Bugün meselesiyle kadıların şiddetin her türlü biçimiyle karşılaştığını dile getirme ve farkındalık yaratma olanağı bulmuştur. Dünyanın her yerinde aynı sorun var. Kadına yönelik şiddetin inanılmaz artışı var. Ama yüzdelik olarak kadın cinayetlerine dönük yüzdelikler var. Kadın cinayetlerinin yüzde arttığı biliniyor. Ayrıca sadece 2018 Ekim ayında istatistiklere göre, 363 kadın erkekler tarafından katledildiğini ortadadır. Bu yüzden alanlarda sessizimi yükselterek şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu belirtiyoruz” dedi. 

Düşünceni söyle, yorum yaz...