18 Nisan 2018 Haber Yayın Tarihi:

Hazırlan Türkiye… Seçim 66’ya bağlandı !..

Erken seçimin 26 Ağustos 2018’de yapılmasını öneren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere saraya geldi. Erdoğan tarihi daha da öne alarak 24 Haziran’da yapılacağını açıkladı.

Türkiye’de gözlerin çevrildiği AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasındaki ‘erken seçim’ zirvesi 14.00 sularında sona erdi. MHP lideri Bahçeli görüşme sonrasında açıklama yapmadan partisinin genel merkezine döndü. Cumhurbaşkanı ErdoğanBeştepe‘deki kritik zirvenin ardından erken seçim ile ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

”Bugün, MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bahçeli ile çeşitli defalar bir araya gelerek iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alış verişinde bulunmuştuk. Bugün de oldukça geniş yelpazede istişare ettik. Bahçeli’nin dün ifade ettiği Milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimi tekliini de değerlendirme fırsatı bulduk. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette bir tarihtir. Milletimizin kahramanlığı unutulmayacaktır. 29 gece tutulan nöbetler sembol olmuştur. Yenikapı’da yaptığımız milyonlarca vatandalın katıldığı mitingte verdiği mesajı çok net ortaya koymuştur. Nitekim 16 Nisan’da önümüzü açması ortaya çıkmıştır. Bahçeli’nin ön açması ile yönetim değişikliğini hayata geçirme fırsatı bulduk. Türkiye hala 16 Nisan’dan sonra eski diye ifade ettiğimiz sistemle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumu sayesinde sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin hastalıkları ortaya çıkıyor. 2019 Kasım seçimlerine kadar dişimizi sıkmaktan yana olmaktaydı. Suriye ve Irak merkezli yaşanan tarihi önemdeki hadiseler. Türkiye’nin belirsizlikleri bir an önce aşması gerkemektedir. Yeni yönetim sistemine geiş giderek aciliyet göstermektedir. Bahçeli’nin çağrısınuı yetkili kurullarla görüştük. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğıu sorunlar nedeniyle olumlu yaklaştık.

Seçim konusunu ülkemizin gündeminde bir an önce çıkarmak şarttır. Seçimlerin 24 Haziran 2018’de yapılmasına karar verdik. Milletimize hayırlı olsun diyoruz.”

NE OLMUŞTU?
MHP Genel Başkanı Bahçeli, dün uzun süredir kulislerde konuşulan erken seçim talebini ilk defa dile getirdi. “2019’a kadar böyle gitmez” diyen Bahçeli, grup toplantısında yaptığı konuşmada 26 Ağustos 2018’de hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekili seçimi yapılmasını önerdi. Bahçeli’nin önerisine ilk açıklama Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, partinin yetkili organlarını işaret ederken gazetecilere “Ben de sizin gibi ilk defa duydum” dedi.

Bozdağ’ın bu açıklamalarının ardından muhalefet partilerinden teker teker açıklamalar geldi. Bütün partilerin erken seçim için ortaklaştığı nokta ‘hodri meydan’ oldu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Türkiye gündemine bomba etkisi yaratan erken seçim teklifi hakkında partisinin grup toplantısında üstü kapalı mesajlar verdi. Bahçeli’nin çağrısına açık açık bir yorum yapmayan Erdoğan, ısrarla 2019’u işaret etti. Erdoğan, konuşmasının ardından Meclis’ten çıkarken gazetecilerin konu hakkındaki sorularına “Şu anda söyleyecek bir şeyim yok, söyleyeceklerimi grup konuşmamda söyledim” diyerek yanıt verdi. Cumhurbaşkanı ayrıca Bahçeli  ile bugün bir görüşmelerinin olduğunu bildirdi.

Erken seçim konusunda Erdoğan’ın parti kurmaylarına “Duyunca üzüldüm” dediği de kulislere yansıdı.

Teklif hakkında Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk yorumu da “So what” oldu.

İş dünyası da henüz kesinleşmeyen erken seçim hakkında endişeli olduğunu bildirdi.

Bahçeli’nin önerdiği erken seçim tarihiyle ilgili bir diğer sorun da İyi Parti’nin yarışıp yarışamayacağı. Seçim kanununa göre bir partinin seçime gierbilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması gerekiyor. Bir diğer gereklilik ise büyük kurultayını yapmış olması ve bu kurultayın üzerinden 6 ay geçmiş olması. Büyük kurultayını 1 Nisan’da yapan İYİ Parti’nin bu süresi 1 Eylül’de dolu.

Ayrıca kulislerde erken seçim için alternatif tarihler de konuşulmaya başlandı. Erken seçim için 24 Haziran ya da 23 Eylül tarihleri öne çıktı. Ancak 24 Haziran’da üniversite sınavı yapılacak.

Düşünceni söyle, yorum yaz...