18 Haziran 2015 Haber Yayın Tarihi:

Cinayetteki yalan Yargıtaydan döndü

Çorum’da silahla vurularak ölen Seyhan Temür’un eşi Galip Temür (24) hakkında “kasten eşini öldürme” suçundan yargılandığı mahkemece verilen beraat kararı Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.
Olay 2011 yılı Mayıs ayında Çorum’un merkeze bağlı İğdeli köyünde meydana geldi.45 günlük evli Seyhan Temur tabancayla başından vurularak yaşamını yitirdi. Çobanlık yapan Galip Temur, eşini öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınıp çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.Temur, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Yaklaşık 1 yıl süren duruşmada eşinin şaka yaptığı sırada kazayla kendisini vurduğunu iddia eden Temür, “Eşim mutfağa gidip bana su getirdi. Ancak diğer elinde de benim tabancam vardı. Tabancayı önce karnına doğrultu, sonra da başına dayadı. Ben tabancayı elinden bırakmasını, bununla şaka olmayacağını söyledim. Ama bir anda tabanca patladı ve Seyhan kanlar içerisinde yerde kaldı.Namusum ve şerefim üzerine yemin ederim ki karımı ben öldürmedim. Onu öldürecek hiçbir sebebim yok. Eşim kazara öldü” diye savunma yapmıştı.
Mahkeme, 26 Aralık 2012 tarihinde “Her ne kadar sanık hakkında kasten adam öldürme suçundan ceza istemiyle dava açılmış ise de atılı suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmamasını” gerekçe göstererek sanığın beraatine ve tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca suç delillerini gizleme nedeniyle hakkında dava açılan Galip Temür’un kardeşi Perihan Temür’un da beraatine hükmetti. Seyhan Temür’un avukatı verilen beraat kararını temyiz hakkını kullanarak Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi dosyayı inceleyerek tanık ifadelerine yer verdi. Bir tanığın olay günü Galip Temür’u ellerini yıkarken gördüğünü beyan ettiğini belirten kurul, ayrıca sanığın gömleğinin kol bölgelerinde atış artıklarının tespit edilmesine, maktül Seyhan Temür’a ait svaplarda atış artıklarına rastlanmamasına ve bu hususlar nedeniyle savunmanın uygun düşmediğini ifade etti.
Maktülün baş bölgesine bitişik atış mesafesinden bir kez ateş edilerek öldürüldüğünü vurgulayan kurul, “Olay günü sanığın elinde tabanca ile maktülü evin dışından içine doğru kovaladığı, maktülün baş bölgesine bitişik atış mesafesinden bir kez ateş ederek öldürdüğü, suçta kullanılan tabanca ile boş kovanın sanık Galip’in kardeşi olan diğer sanık Perihan tarafından alınarak saklandığı, daha sonra sanıkların babaları tarafından jandarmaya teslim edildiği anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi.
“Galip Temür’un eşini kasten öldürme ve Perihan Temür’un ise suç delillerini gizleme suçundan cezalandırılmalarına karar verilmesi gerektiği gözetilmeden delillerin takdirinde yanılgıya düşülerek yazılı biçimde beraatlerine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir” beraat kararlarının bozulmasına hükmetti.

1 Yorum : “Cinayetteki yalan Yargıtaydan döndü

  1. Galip Temur’un suçlu olması kuvvetle ihtimaldir. çünki olay günü elinde silahla karısını kovalamış, ellerini yıkamış , silah artıkları onun kol bölgesinde silah atıklarının tespit edilmesi onun suçlu olduğunun kuvvetli delillerindendir. kadın kendi kafasına silahı dayayıp ateş etmiş olsaydı eğer atıştan dolayı oluşan kalıntılar kadının kollarında olurdu. suçta kullanılan silah ve boş kovanların saklanması da suçluluğun göstergelerindendir.

Düşünceni söyle, yorum yaz...

%d blogcu bunu beğendi: