21 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Çerkezlerde 21 Mayıs anması

Adnan BarakMilliyetçi Hareket Partisi Sungurlu İlçe Başkanı Adnan Barak Çerkeslerin Sürgün edilişinin 151. Yıl Dönümü dolaysıyla bir mesaj yayınladı.
Barak “Çerkesler tarihin bilinen en eski zamanlarından beri Kuzey Kafkasya’da Karadeniz ve Hazar denizi arasındaki bölge de yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Coğrafi konum itibarı ile tarihi içinde bir çok büyük saldırıya maruz kalmış ancak varlıklarını ve özgürlüklerini hiçbir zaman yitirmemişlerdir. Ancak 16.yüzyıldan itibaren ilk defa Rusya Çarlığı ile karşılaşmalar başlamış ve bir müddet sonra Rusya nın amacının kalıcı işgal olduğunun anlaşılması üzerine savaşlar başlamıştır” diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“1500 ‘lü yıllardan bugüne kadar geçen beş yüz yıllık süre içinde Rus- Çerkes savaşlarının sürdüğü süre yaklaşık olarak 150 yılı aşmaktadır. Yani Çerkesler son beş yüz yılda her üç yılda bir yılı savaşla geçirmişlerdir.
Nüfus ve silah üstünlüğü bulunan Rusya’ya karşı savaşları sırasında tamamen vatanı savunma maksatlı bir özgürlük mücadelesi verilmiş ve son noktasına kadar vatanlarını savunmuşlar ve bu uğurda savaşlar sırasında 1 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir.
300 yıllık soykırım politikası, 21 Mayıs 1864’te Çerkeslerin kara tarihine Büyük Kafkas Sürgünü olarak yazılır. 1.5 ile 2.2 milyon insan Osmanlı topraklarına sürülür. En az 500 bini sürgün yolunda açlık, susuzluk, hastalık ya da derme çatma gemilerin batmasıyla Karadeniz’in bu yakasına geçemeden ölür. Onlarca yıldır yaşana sürgün artık topyekundur. 1700’lerde 5 milyon olan Kafkasya nüfusu bugün hala bu kadardır.
Uluslararası hukuka ve evrensel ilkelere göre yaşanan katliamın bir soykırım olduğu açıktır. Milyonlar öldürülmüş veya vatanından sürülmüştür.Tarih bu sürgünde az görülür vahşetlere tanıklık etmiştir.
Bu vesile ile özelde Türkiye de ve genelde tüm dünyada yaşayan Çerkeslerin ve diğer kuzey Kafkasya halklarının acısını paylaşıyor ve ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlar ile dünya devletlerini bu soykırımın acı neticelerini hafifletecek ve hakların iadesini sağlayacak girişimlere davet ediyoruz.

Düşünceni söyle, yorum yaz...