Haber Yayın Tarihi:

Çorum Belediyesine Devrediliyor

MeclisÇorum İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi ‘Mart Ayı Toplantıları’ dün gerçekleşen oturumla devam etti.

İl Genel Meclisi Salonu’nda düzenlenen toplantıda, mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait Meclis binası ve arkasındaki otopark alanının 20 yıl süreyle Çorum Belediyesi’ne tahsis edilmesi konusu ele alındı.

Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya’nın yönetiminde gerçekleşen toplantıya katip üyeler Erhan Akar ve Aziz Sarüce ile İl Genel Meclisi Üyeleri katıldı.

Yoklama ile başlayan toplantıda, bir önceki birleşime ait tutanak özeti okundu. İl Genel Meclisi üyelerinin verdiği yazılı ve sözlü önergelerin görüşüldüğü toplantı, çeşitli konularda komisyonlar tarafından hazırlanan raporların okunup oylanması ile devam etti.

GENÇLİK MERKEZLERİ ARAŞTIRILACAK

Çorum’da gençlere yönelik faaliyet gösteren merkezler ve bu alanda hayata geçirilen projeler konusunda İl Genel Meclisi’ne önerge verildi.

Önerge teklifi hakkında açıklama yapan AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Yurdanur Özzehinli, gençlerin gelişimi ve toplumsal hayata kazandırılması konusunda yapılan çalışmaların incelenmesini istedi.

Yazılı önerge teklifi yapılan görüşmelerin ardından araştırılmak üzere Gençlik ve Spor Komisyonu’na havale edildi.

Gündem dışı söz alan Özzehinli ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu tarafından başlatılan ‘Kadına Şiddete Hayır’ konulu imza kampanyasından bahsetti.

Kadına şiddete karşı duyarlılığın her geçen gün daha da arttığına işaret eden Özzehinli, kampanyaya destek veren tüm Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek şiddetsiz bir gelecek temennisinde bulundu.

SAKARYA’YA ANASINIFI KAZANDIRILACAK

İl Genel Meclisi’nde Sakarya İlkokulu’ndaki anasınıfı ihtiyacını konu alan bir araştırma önergesi verildi.

Sözlü önerge hakkında bilgi veren Meclis Üyesi Yurdanur Özzehinli, Sakarya İlkokulu’nun mevcut anasınıfının yetersiz bir fiziki ortamda eğitim verdiğine dikkat çekerek Özel İdare imkanlarıyla söz konusu okula yeni bir anasınıfı kazandırılmasını teklif etti.

Dile getirilen önerge, yapılan görüşmelerin ardından araştırılmak üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

MEYDAN PROJESİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait İl Genel Meclisi binası ve arkasındaki otopark alanının 20 yıl süreyle Çorum Belediyesi’ne tahsis edilmesi konusunda İl Encümeni’ne yetki verildi.

Belediye tarafından yapımı planlanan ‘Meydan ve Otopark Projesi’, İl Genel Meclisi’nin dünki oturumunda gündeme geldi.

Projenin gerçekleşebilmesi için İl Genel Meclisi binası ve arkasındaki otoparkın 25 yıllığına Belediye’ye tahsisinin talep edildiği bildirildi.

Gündem maddesi hakkında söz alan AK Partili meclis üyeleri, meydan projesinin Çorum’un kentsel gelişimi açısından önemine işaret ederken CHP ve MHP’li meclis üyeleri ise Kültür Sitesi’nin yerine yapılan parkta olduğu gibi burada da otoparkla ilgili problem çıkmaması yönünde çekincelerini dile getirdiler.

Muhalefet partilerinin temsilcileri ayrıca tahsis yetkisinin Encümen değil Meclis Komisyonları’nca hazırlanacak rapor doğrultusunda olması gerektiği yönünde görüşlerini dile getirdiler.

Yapılan görüşmelerin ardından söz konusu bina ve otopark alanının 20 yıl süre ile tahsis edilmesi, tahsise ilişkin bedel ve şartların belirlenmesi amacıyla İl Encümeni’ne yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verildi.

Çorum merkeze bağlı Dutçakallı ve Düdüklük Köyleri’ne ait yerleşik alan ve civarı sınır tespitinin görüşüldüğü toplantıda ayrıca Merkez ilçeye bağlı Çağşak ve Cerit Köyleri’ne ait yerleşik alan ve civarı sınır tespiti ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nca hazırlanan raporlar görüşülerek karara bağlandı.

İl Genel Meclisi toplantıları, bugün saat 13.30’da gerçekleşecek oturumla devam edecek.

 

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...