23 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

“SANAYİ ÇARŞISI’NDA SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Aşağı Sanayi’de artık sözün bittiği yerde olduklarını belirterek, “Geldiğimiz yer artık sözün bittiği yer. 3.5 senedir söylüyoruz. En son Aralık ayında imar planı Belediye’ye teslim edilecek. Yola denk gelen kısmına yol, parka denk gelen kısmına park yapacağız. 2009 yılında söylediğimiz ne söz varsa hepsinin arkasındayız” dedi.
Külcü, ÇESOB’ta düzenlenen toplantıda Aşağı Sanayi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sanayi esnafı için başka bir çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Külcü, yıllardır bir arasta meselesi gibi konuşulduğunu ve orada kaldığını belirterek, artık Aşağı Sanayi’nin vaktinin geldiğini söyledi.
Külcü, burada yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Daha iyi işleri ve daha büyüklerini bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim işimiz. Bizler göreve talip olduk, sizler teveccüh ettiniz ve 3.5 yıldır belediye başkanlığı emanetini taşıyoruz. Bunun bir sorumluluğunun olduğunun farkındayız. Çorum sevmek, ülkeyi sevmek, insanlığı ve milleti sevmek bugünün ötesinde büyük bir sorumluluğu ortaya çıkarıyor. 3.5 yıldır attığımız her adımda, her imzada; bizden sonraki nesillerin yaşayacağı bir Çorum nasıl olacak diye düşünüyoruz ve planını yapıyoruz. Hep bu vizyonu gözümüzün önüne getirerek çalışıyoruz.
Elbette dünya değişiyor ve buna paralel olarak Türkiye de değişiyor. Bu değişime ayak uydurmalıyız. Aksi takdirde geri kalırız. Bunu aklımızdan çıkarmadan işlerimizi yapıyoruz. Ekonominin ve Türkiye’nin bel kemiği olan esnaf kardeşlerimizle hasbıhal etmek, taksi duraklarında yapılan çalışmanın tamamlanması ile birlikte bunu kutlamak için bir aradayız.”
“HEDEFLERİMİZE BİRER
BİRER ULAŞIYORUZ”
2009 yılında hedef olarak ortaya koydukları işlerin olduğunu belirten Külcü, “Bu hedeflerimizde büyük oranda mesafe aldık” dedi. Gelir gelmez pazarları ele aldıklarını ve Cumartesi Pazarı’nı daha geniş bir alana taşıdıklarını söyleyen Külcü, “İkbal bölgesine yeni bir semt pazarı kazandırdık. Yine oto galericilerle ilgili bir çalışmamız oldu. Bu çalışmayı süratle tamamladık. Biz, yaptığımız işin doğruluğuna bakıyoruz. Şimdi de çarşıda kalanlar gerekli hazırlıkları yapıyor ve oraya taşınıyorlar. Bunların yanı sıra Türkiye’nin en modern traktörcüler sitesi yapılacak. Önümüzdeki yıl bahar ayında tamamlanması planlanıyor. Bir yıl sonra çarşıda, sağda-solda traktör görmeyeceğiz. Traktörcü esnafı çok daha konforlu bir mekâna kavuşmuş olacak.
Taksi duraklarının yenilenmesi ve modernizasyonu çalışması Türkiye’de şuanda tek. Taksi duraklarının tamamını yeniledik. Şimdi taksi duraklarının fiyatlarını duyunca seviniyorum, minibüs hatlarının fiyatlarını duyunca seviniyorum. Çorum adına sevindirici bir durum” dedi.
“SANAYİ ESNAFI İÇİN
ÇALIŞMALARIMIZ VAR”
Külcü, konuşmasının devamında Aşağı Sanayi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sanayi esnafı için başka bir çalışmalarının bulunduğunu kaydeden Külcü, “Yıllardır bir arasta meselesi gibi konuşulur ve geride kalırdı. Artık her şeyin bir vakti var. Seçildiğimiz günün ertesinde ilk gittiğim yer KSS olmuştu. Ve o gün orada 162 dükkânla ilgili görüş alışverişinde bulunmuştuk. En yüksek maliyetli dükkânın bedeli 43 bin 500 liraydı. Şuan orada 110 bin liraya dükkân satıldığını duyuyorum. Toplam maliyetinin 2.5 katına yakın bir bedelle satılıyor. Belediye’nin yapmış olduğu bu tür dönüşüm çalışmalarının böyle bir faydası var” şeklinde konuştu.
“AŞAĞI SANAYİ’DE İMAR
UYGULAMASI DEVAM EDİYOR”
Çorum Belediyesi olarak Aşağı Sanayi’de bir imar uygulaması yaptıklarını dile getiren Külcü, konuşmasında şunları bildirdi:
“Suyu doğru düzgün akmayan, yolu bozulunca tamir edilmeyen, tuvaleti, duşu olmayan, 20-30 metrekarelik işyerlerinden kurtulun ve 100 metrekarelik işyerlerini gelin beraber yapalım demiştik. Bu çağrıyı bir kez daha yapıyorum. İmar uygulaması şu anda devam ediyor. Yılsonuna geldiğinde proje ofisi dosyayı Belediye’ye teslim etmiş olacak. O zaman mülkiyet sahipleri, esnafa, ‘Ben burada 6-7 katlı bina yapacağım, lütfen burayı tahliye edin’ diyecek. O gün gelene kadar herkes hazırlığını yapsın.
Arkadaşlarımızı dükkân sahibi yapmak için iyi niyetle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aşağı Sanayi’de toplam 800 dükkân var. Bunun 600’ü tamirci, boyacı, frence gibi sanayi esnafı. 168 tane ise sanayi dışı faaliyette bulunan esnaf var. Burada esnaflık yapan kardeşlerimizden sadece 170 tanesi mülk sahibi. 430 esnaf ise kiracı olarak bu işi yapıyor. Bunların tamamına yakını da ruhsatsız.
Geldiğimiz yer artık sözün bittiği yer. 3.5 senedir söylüyoruz. En son Aralık ayında imar planı Belediye’ye teslim edilecek. Yola denk gelen kısmına yol, parka denk gelen kısmına park yapacağız. 2009 yılında söylediğimiz ne söz varsa hepsinin arkasındayız.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...