20 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Suat Evcimen’in kurul üyesi olduğu TAPDK kapatılıyor


Kamuda üst kurulların sayısı artarken Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) kapatılmasına yönelik çalışma başlatıldığı öğrenildi.
Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre, 10 yıl önce kurulan ve yaklaşık 200 personeli olan Üst Kurul’un birimleri ve yetkileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında paylaştırılacak. Kurul’un ana çatısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesine eklenecek. Başbakanlık tarafından yürütülen gizli çalışmaya son şeklini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği belirtiliyor. TAPDK Başkanı Mehmet Küçük ve diğer kurul üyelerinin görev süresi dolarken yerlerine ise henüz bir atama gerçekleştirilmedi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu vekâleten başkan yardımcısı tarafından yönetiliyor. Maaş ve özlük hakları sebebiyle bakanlık personelinden farklı ücret alan personelin durumunun ise nasıl olacağı henüz netlik kazanmış değil.
TAPDK’ya ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başbakanlıktan üst düzey bir yetkili, “Henüz çalışmalarımıza son şeklini vermiş değiliz. Ancak çalışmalar tamamlandıktan sonra kapatma kararı kesin olarak çıkacaktır. Tütün ve alkol piyasasına yönelik düzenlemelerde kapatma sonrasında herhangi bir boşluk oluşmayacaktır. Yetkilerin bir bölümü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bir kısmı ise Sağlık Bakanlığı’na devredilebilir.” dedi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, 9 Ocak 2002’de 4733 sayılı kanun ile kurulmuştu.

TAPDK’ya yönelik çalışmalar devam ederken Maliye Bakanlığı ise kaçak sigaranın peşine düştü. Zamların ardından kaçak tütün ve tütün mamullerinin oranının arttığı tespit edilirken, bakanlık konuya ilişkin yeni bir yol haritası hazırlıyor.
Bilindiği üzere TAPDK Yönetim Kurulu’nda hemşerimiz Avukat Suat Evcimen de görev yapıyordu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...