3 Mayıs 2021 Haber Yayın Tarihi:

‘Gazeteciler, bir toplumun gözü, kulağı ve dilidir.’

DEVA’DAN ‘DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ’ MESAJI

‘Gazeteciler, bir toplumun gözü, kulağı ve dilidir.’

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Çağımızın en dinamik sektörlerinden biri olan basın sektörümüzün, özellikle yerel basınımız ve çalışanlarının zor şartlarda bile görevlerini yerine getirebilmek için gösterdikleri çabayı biliyor ve bu gayretlerini takdirle karşıladığımı ifade etmek istiyorum dedi

Birleşmiş Milletler tarafından 1991 yılında alınan kararla 03 Mayıs günü “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren 03 Mayıs günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır.

“Gazeteciler, bir toplumun gözü, kulağı ve dilidir. “

Gazeteciler, gece-gündüz, tatil-bayram demeden çalışan, büyük bir özveri ve emek harcayarak, toplumu aydınlatmak için adeta bütün zamanını işine adarlar.

Hiçbir tesir altında kalmayan hür bir basın; insan haklarının önemli güvencelerinden olup, aynı zamanda demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından biridir. Basının hem özgür, hem de tarafsızlığı; bireyin ve toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, kamuoyunun duygularını ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, bu suretle demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişimine katkıda bulunur.

Hukuka, meslek ahlak ve ilkelerine uygun olarak tarafsız bir biçimde kullanılmasını temenni ettiğim basın özgürlüğünün, sonsuza kadar sürmesi dileğiyle;  “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü” kutlar, değerli basın mensuplarımıza çalışmalarında başarılar dilerim.

Düşünceni söyle, yorum yaz...