23 Şubat 2021 Haber Yayın Tarihi:

EKMEKÇİOĞULLARINDA BİRİNCİ RAUNT İŞÇİLERİN OLDU

Çorum Organize Sanayiinde bulunan Ekmekçi oğulları Metal Döküm fabrikasında kod; 29 dan 78 gün önce işten çıkartıldıkları için 78 gündür direnişte olan işçiler ilk raundu kazandılar.

Aralık ayı içerisinde Birleşik Metal İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işveren tarafından kod;29 uygulanarak işten çıkartılan Ekmekçioğulları işçileri işsizlik maaşı için yaptıkları müracaat sonrasında haklarına kavuştular.

İşçiler tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılan şikâyet üzerine Bakanlık soruşturma açmış, işverenin kod;29 iddiasının doğruluğu müfettişler tarafından incelemeye almıştı. Dün yapılan incelemeler sonrasında işveren Ekmekçioğulları firmasının iddiasının asılsız olduğunu rapor ederek işçilerin kod;29 maddesine girmediklerini belirledi.  Müfettişler konu hakkındaki hazırladıkları raporlarını yetkili kurum olan iş ve işçi bulma kurumuna sundular. Yapılan inceleme sonrasında 77 işçinin hakkında kod:29dan işten atılamayacaklarına kanaat getirilerek işsizlik maaşı ödemesinin yapılacağı belirtildi. Rapor sonrasında kurum tarafından işçilere maaş ödenmesi ile ilgili bildiri yollandı.

78 GÜNLÜK İŞSİZLİK MAAŞLARINI ALACAKLAR

Daha önce DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından işçilerin işsizlik maaşı ödenmesi ve üzerlerine atılı kod;29 uygulamasının haksızlığı dile getirilmiş ve sendika avukatlarının müracaatı sonrasında bakanlık konuyu incelemeye almıştı. İnceleme sonrasında işçilerin kod;29’a uymadıkları atılı suçun işçiler tarafından işlenmediği müfettiş raporları sonrasında ortaya çıktı. Bunun üzerine İş ve işçi Bulma Kurumu 77 işçiye 78 günlük işsizlik maaşlarının ödeneceğini duyurdu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...