13 Kasım 2019 Haber Yayın Tarihi:

Çorum Belediyesi 4 Milyonun peşine düştü

Çorum Belediyesi su ve emlak vergi alacaklarının tahsili için icrayı harekete geçirdi. 1000 kişiyi 4 milyon lira için takibe koydu.

Sayıştay raporları sonucunda 600 milyon lira ( 600 yüz Trilyon) borçlu olduğu belgelenen Çorum Belediyesinin son zamanlarda basında yer alan haberler neticesinde, ekonomik harcamalarda aşırıya kaçtığı dile getirilmiş ve muhalefet partileri tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Yapılan araştırmalar neticesinde Çorum Belediyesine 1000 civarında vatandaşın yaklaşık (4 trilyon) dört milyon lira tutarında su, kira ve Tabela ( Reklam) borcu olduğu belirlendi.  Çorum icra Müdürlüğünde işlem gören dosyaların minimumu 300 ile 500 Tl, maksimumu ise 5000 Tl den başlıyor. Alacakların icra yolu ile tahsili için hummalı bir çalışma yürüten Çorum belediyesi yetkilileri ödenmeyen borçlar için ise su sayaçlarının söküleceğini açıkladı.

Yapılan Belediye meclis toplantılarında, arsa satışları ile borçları ödemeye çalıştıklarını açıklayan yetkililerin sair harcamaları ise satılan arsalardan elde edilen gelirlerden fazlaya mal olduğu öğrenildi.

Vatandaşlardan alacağı 3.600 milyon (3 trilyon 600 milyar) su alacağı bulunan Çorum Belediyesinin yaklaşık 400 bin (400 milyar) ı ise tabela ve yer kiralarından oluşuyor.

 MADEN DE MADEN Mİ VAR?

Son zamanlarda basının ve muhalefetin gündeminden düşmeyen Belediye yetkililerinin 16 yaş altı satranç turnuvası harcamaları ise Çorum Belediye yetkililerini zorlayacağa benziyor.

Basının ve Muhalefetin en çok sorduğu sorular arasında ise 16 yaş gurubu satranç turnuvasına harcanan paraların Çorum ve Çorumluya olan katkısı.

Yetkililer tarafından, 16 Yaş gurubu satranç turnuvasına konaklama ve yer ücreti olarak 478 bin Tl harcandığı açıklandı.

Öte yandan yol, ödüller ve yemek ücretinin maliyeti ise henüz açıklanmadı. Bu maliyetlerin açıklanması ile birlikte 16 Yaş altı Satranç Turnuvasının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

16 Yaş altı Satranç Turnuvasında yarışma alanına 10 dakikalık basın mensupları dışında hiçbir Çorumlu vatandaş alınmamıştı.

Av. Fatih Maden’in As Başkanı olduğu Satranç Federasyonunun düzenlediği 16 yaş altı turnuvanın Çorum ve Çorumluya ekonomik ve kültürel getirisinin olmadığı vurgulanırken, sponsorluğunu borç batağında olan Çorum Belediyesinin karşılaması ise ilde tepkilere neden oldu.

 Şaibeli bir turnuva olduğu yerel basın tarafından dile getirilen turnuvanın Av. Fatih Maden’e bir jest olduğu ileri sürülürken, Fatih Maden’in, AKP Çorum Millet Vekili Aday adayı olan Bem-Bir Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay’ın Damadı olduğu, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın yolsuzluk soruşturmasında avukatı olduğu bu nedenle Çorum Belediyesinin bu sponsorluğu üstlendiği belirtildi.

Daha önce Av.Fatih Maden ile Dr. Halil İbrahim Aşğın’ın Çorum Ensar Vakfı’nda bir arada yöneticilik yaptıkları biliniyordu.

Çorum Kamuoyunda Belediye yetkililerine sorulan soruların başında şu sorular geliyor.

Bu organizasyonun Çorum ve Çorumlulara ne getirisi oldu?

Federasyon Başkanı Avukat Fatih Madene bir diyet ödemesi midir?

Bu turnuvayı kaç Çorumlu vatandaş izledi?

Belediye voleybol takımı neden kapatıldı?

Belediye Voleybol takımının kapatılmasına gerekçe maddiyat yetersizliği midir?

Satranç turnuvasına harcanan tutarın ihaleye çıkmadan belediye spor işleri müdürlüğü dururken özel kalem harcama bütçesinden neden yapıldı?

Ağırlama ve konaklama dışında ödüllere ve gezilere toplam da ne kadar harcama yapıldı?

Düşünceni söyle, yorum yaz...