5 Kasım 2019 Haber Yayın Tarihi:

Bu ANNE kızını;UYUŞTURUCUDAN VE FUHUŞTAN KURTARDI TEDAVİDE TIKANDI

14 yaşında çalışmaya başladığı iş yerinde uyuşturucuya alıştırılan kızının fuhşa sürüklendiğini öğrenen anne 5 yıldır verdiği amansız mücadele sonrasında kızını önce fuhuştan kurtardı sonra uyuşturucu müptelasından ama AMATEM de bayan yeri olmayınca tedavi ettiremedi.

 Çorum- Merkezde yaşanan olay insanın kanını donduran cinsinden.  Kızını, içinde bulunduğu durumdan kurtarabilmek için 60 ayrı arkadaşından borç almak zorunda kaldığını dile getiren anne G.K, 5 yıldır tek başına verdiği bu mücadelede çalmadık kapı bırakmadığını fakat yetkili kurumlardan bile gereken desteği bulamadığını söyledi.

 Konuyla ilgili görüştüğümüz anne G.K. ve fuhşa sürüklenen madde bağımlısı İ.B.M. başından geçenleri ve yaşadıklarını muhabirimiz Cuma Şahin’e gözyaşları içinde anlattılar.

 ‘’KIZIMI KURTARMAK İÇİN 60 KİŞİYE BORÇLANDIM’’

14 yaşında uyuşturucuya alıştırılan ve sonrasında fuhşa sürüklenen kızını imkânsızlıklar içerisinde olmasına rağmen verdiği mücadele sonrasında ancak 5 yılda kurtaran anne G. K. 60 ayrı mesai arkadaşından çeşitli miktarlarda borç almak durumunda kaldığını gözyaşları arasında anlattı.

Anne G.K., ‘’ Eşim yurt dışına gitmek bahanesiyle beni kandırdı ve anlaşmalı olarak ayrıldık. 3 çocukla ortada kaldım. 2 oğlum ve bir kızımı gündelik işlerde çalışarak büyüttüm. Kızım 14 yaşında işe girdi. İş yerinde çocuğumu yanlış arkadaş ortamına sokmuşlar uyuşturucuya alıştırmışlar. O günden sonra kızımı kontrol edemedim. Fuhşa sürüklemişler kızımı. Öğrendiğimde bir anne olarak yıkıldım. Kızımı içine düştüğü durumdan kurtarmak için yapmam gerekenlerin hepsini yaptım. Emniyetten savcılığa akla nere geliyorsa müracaat etmediğim yer kalmadı. Ama bir türlü yardım alamadım. Sonunda çok yoruldum yıprandım ama asla pes etmedim. Ekonomim çöktü, zaten zor ayakta duran bir aileyim. Mesai arkadaşlarımdan çeşitli miktarlarda borç aldım sağ olsunlar beni idare ettiler. Kızımı gece kulüplerine satmışlar. Oralardan bulup getirmeye çalıştım. Uyuşturucu aldığı için kontrol edemiyordum ve ikna olma olayı imkânsızdı. Sürekli ölüm riski taşıyor, tehditler alıyordum. Sonunda kızımı dolandırıcılıkta kullanmaya başladıklarını öğrendim. Kurtarmak için günlerce şehirlerarasında koşturdum. Bulduğum da ise kızım insanlıktan çıkmıştı’’ dedi.

 ‘’ NE OLUR BANA YARDIMCI OLUN’’

Anne G. K., gelinen noktada 5 yıldır verdiği mücadele sonrasında kızını kurtardığını fakat tedavi ettirmek istediğini belirterek bu aşamada yetkililerin desteğine ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Anne G.K.,’’ Hem psikolojik hem de ekonomik olarak çok yıprandım. İntiharı düşündüğüm günler oldu. Kızımı maddeden kurtarmak için tedavi ettirmem gerekiyor. Bu konuda maddi ve manevi yetkililerin yardımına ihtiyacım var. Ne olur bana yardımcı olun. Kızımı kurtarmamda bana destek olun’’ dedi.

‘’BU ORTAMDAN KURTULMAK İSTİYORUM’’

14 Yaşında çalışmak için girdiği iş yerinde yanlış arkadaş seçimi sonrasında uyuşturucu ve fuhuş batağına sürüklenen İ. B. M isimli genç kız başından geçenleri şöyle anlattı.

İ.B.M, ‘’ Şu an benim durumum belli. Karşınızda her yerim titriyor. Madde bağımlısıyım. 14 yaşında Çorum’da bir işyerinde annemin bütçesine katkım olsun diye çalışmaya başladım. İş yerinde arkadaşlarım ot ve hap kullanıyorlarmış merak ettim bana da verdiler. İlk günler çok hoşuma gitmişti. Aradan belirli zaman geçince müptelası oldum ve her kullandığımda kendimden geçiyordum. Her seanstan sonra bana tecavüz ediyorlar ve ben karşı koyamıyordum.  Kendime geldiğimde ailemin yüzüne bakamaz hale gelmiş ve evi terk ettirmişlerdi. Bağ evlerinde, bekâr evlerinde kalıyor ve bazı insanların isteklerine boyun eğiyordum. 5 yıl bu ortamlarda bulundum. Erkek arkadaşlarım beni farklı kişilere pazarlamaya başlayınca iş işten çoktan geçmişti. Annem ise peşimi bırakmıyor beni her bulduğu yerde ikna etmeye çalışıyordu. Bense annemi öldüreceklerini söyledikleri için anneme zarar gelmesin diye karşı çıkıyor ve annemi kırıyordum.  Annem 5 yıldır beni iknaya çalıştı fakat başaramadı. Şimdi ise ben çok yorgunum ve yaşamak istiyorum. Bana gereken bir destek verecek yetkili merci ve görevli yöneticileri arıyorum’’ dedi

 ‘’ NE OLUR ANNE BABALAR KIZLARINIZIN ARKADAŞI OLUN’’

 Yıllık ibretlik yaşantısını gözyaşları içerisinde anlatan genç kız, anne ve babalara ise seslenmekten geri kalmadı. İ.B.M isimli genç kız konuşmasını şöyle sürdürdü.

‘’ Ne olur Anne babalar, kızlarınızı hırpalamayın. Onlarla arkadaş olun. Ellerinden tutun. Benim yaşadığım ortamlara düşmesinler. Etrafta insan görünümlü yaratıklar çok, kız çocuklarınızı onlara kurban etmeyin. Bana yardımcı olun, annemin sıcaklığına kavuşup topluma yararlı birey olmamda elimden tutun’’dedi. 

‘’SAHTE NİŞAN VE DOANDIRICILIK YAPTIK’’

Kadın ticaretinin ortasına düşen genç kız, uyuşturucu batağından, fuhuş batağına transfer olunca satıcıları tarafından dolandırıcılık olaylarında da kullanıldığını söyledi. Başından üç sahte nişanlanma geçtiğini belirten İ.B.M nişanlanma olaylarında çeşitli şekle sokulduğunu ve her defasında satıcısı tarafından farklı hikâyeler uydurulduğunu belirterek farklı miktarlarda paralar aldıklarını, bu paraların kendisine verilmediğini belirtti.

Haber- Röportaj-Fotoğraf

Cuma Şahin/ Çorum

Düşünceni söyle, yorum yaz...