24 Eylül 2019 Haber Yayın Tarihi:

BİNA YIKILDI YIKILACAK, 112 Yİ KİM KURTARACAK?

Çorumda yaşanan şiddetli fırtınadan sonra kamu binalarında meydana gelen hasarlar akıllardaki yerini korurken, 2 nolu ASM ve aynı binada bulunan aile hekimlerinin can güvenliği pamuk ipliğine bağlı.

2017 yılında bina hakkında yapılan Deprem analizi ve projelendirme konuları Sağlık bakanlığına bildirilerek gerekli tedbirin alınması istendi ama şu ana kadar en ufak bir çalışma başlatılmadı.

Çorum 2 Nolu ASM olarak bilinen Ulukavak Mahallesinde bulunan 112 Hareket Merkezi, Pazartesi günleri yaşanan sağlık durumlarında ambulansları çıkartmakta güçlüklerle boğuşa dursun, olası bir depremde ise kendilerinin canı riskte. Ana yoldan geçen yüksek tonajlı araçların deprem etkisi yarattığı binada yaklaşık 20 civarında sağlık personeli bulunuyor. Onca bildirime rağmen bina, hiçbir siyasi ve idari yetkilinin dikkatini çekmeyi başaramamış. Yapılan analizlerde çürüktür kullanılması sakıncalı raporu verilen binanın sağlam yere taşınması gerekirken ödenek yok denilerek kendi kaderine terk edilmesi ise içinde bulunduğumuz durumun ne denli vahim olduğunun bir örneği.

Binada Yapılan gözlemlerde balkon ve merdiven bağlantılarının binadan ayrıldığı ve dış cephelerde ise yer yer kopma ve yarılmaları çıplak gözle görülür vaziyette. Oysa CİMER’e konu ile ilgili şikayetlerinde ulaştığı gerekli tedbirlerin buna rağmen alınmadığı edinilen bilgiler arasında.

Kamuoyu adına sorulması gereken sorulardan bazılarını yetkililere soruyoruz.

Olası bir depremde burada çalışanların can güvenliğinden kim sorumlu olacak? Her zaman siyasiler tarafından övünülen sağlık çalışanlarına verilen değerin ölçüsü bu mu? Ödenek olmaması bu insanların can güvenliğini düşünmemek anlamına mı geliyor? Burada yaşanacak istenmeyen durum karşısında sorumlu kim yada kimler olacak?   Bu binaya tedbir almak için illahi bir vaka yaşanıp can kaybımı olması gerekiyor?


Düşünceni söyle, yorum yaz...