5 Kasım 2018 Haber Yayın Tarihi:

Çorum Tercüme Bürosu Bilgilendiriyor

Çorum Tercüme Bürosu

Herhangi bir metnin ,kitabın, filmin bir dilden başka bir dile çevrilmesi işlemine tercüme denilmektedir. Bu işi yapan ve üst seviyede dil bilgisi olan kişiler ise tercüman unvanını almaktadır. Tercümenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yeminli tercümedir. Yeminli tercüme yapan kişilere de yeminli tercüman denilmektedir. Diğer tercümelerden farkı ise noter huzurunda yemin edilmesidir. Bu arada tercüme işlemlerini uzman ekibiyle yapan en iyi büro ise  Çorum Tercüme Bürosu

Yeminli Tercüme Evrakının Şartları

 

Bir tercümenin yeminli olması için bazı şartlar bulunmaktadır. Dolayısıyla tercümenin onaylanması demek , o tercümeyi yeminli yapmamaktadır. Ya da tercüme evrakının tescil edilmesi yine yeminli olduğunu ifade etmemektedir. Dolayısıyla yeminli tercüme yaptıracak bireyler için bu şartlardan bahsetmek de yarar vardır.Yeminli tercüme evrakının şartları aşağıdaki gibidir.

 

 

l Yeminli tercüme , ancak ve ancak noter tarafından onaylı yeminli tercümanlık unvanı olan bireyler tarafından hazırlanmalıdır.

 

l Tercümenin bir nüshası kopyalanmalıdır. Bir diğeri ise yeminli tercüman tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

 

l Ayrıca tercüman hakkında isim ,soy isim ,iletişim bilgileri de yer alması gerekmektedir.

 

l Tercümenin yapıldığı orijinal belgelerle onaylanması gerekmektedir.

Dolayısıyla bu şartlardan herhangi birinin sağlanmaması halinde tercümenin yeminli olduğu kesinleşemez.

 

Ayrıca noterde hazırlanan yeminli tercümelerden 2 nüsha olması gerektiği de gözden kaçırılmamalıdır. Çorum tercüme bürosu bu işlemleri başarılı bir şekilde yerine getirmektedir.

 

Yeminli Tercümenin Avantajları

Yeminli tercümenin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları maddi anlamdadır. Örneğin ;

 

yeminli tercüman kaşesi ile alınan yeminli tercümeler için noter masrafının ödenmesine gerek yoktur. Diğer türlü avantajlardan bir tanesi ise yeminli tercümenin daha güvenilir olduğudur. Çorum tercüme bürosunun mükemmel hizmetinden yararlanmak en iyi tercümelere sahip olmak demektir. Yeminli tercümenin avantajları bu şekildedir.

 

Yeminli Tercüme Nerelerde Bulunmaktadır

Yeminli tercümenin lazım olduğu dolayısıyla da kullanıldığı birçok yer vardır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse aşağıdaki gibidir.

 

 

l Üniversitelerde yeminli tercüme istenmektedir.

 

l Konsolosluklarda yeminli tercüme evrakları gerekli olmaktadır.

 

l Bankalarda

 

l Evlilik dairelerinde

 

l Doğal olarak noterlerde

yeminli tercüme bulunmaktadır. Yeminli tercüme nerelerde bulunmaktadır sorusu bu şekilde cevaplanmış oldu. Fakat daha detaylı bilgilendirmeler için Çorum tercüme bürosuyla irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Düşünceni söyle, yorum yaz...