19 Ekim 2018 Haber Yayın Tarihi:

AYDINLIK Yazarı; Mehmet Faraç’a sabah 5 baskını

Aydınlık yazarı Mehmet Faraç konferansa katılmak için gittiği Adana’da polisler tarafından sabah saat 05.00’da kaldığı otelde gözaltına alındı. Faraç, mahkemede ifade verdikten sonra 10.30 sularında serbest bırakıldı

İstihbarat Servisi
Gazetemiz yazarı Mehmet Faraç, 18 Nisan 2014’te yayımlanan “AKP’nin ‘arka bahçe’si ve falaka zihniyeti!..” başlıklı yazısı nedeniyle hakkında açılan davada yakalama kararı olduğu gerekçesiyle dün Adana’da gözaltına alındı.
Mersin’de yaşanan bir olayı gündeme getiren yazıda, Mersin Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesi Müdürü Alaattin Öztürk’ün, kız arkadaşıyla yan yana oturduğu için 9. sınıf öğrencisi E.Ç.’yi dövdüğü iddialarına yer verildi. Yazının ardından Alaattin Öztürk’ün şikayetçi olduğu Faraç hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla dava açıldı. Bir konferansa katılmak için Adana’da bulunan gazeteci Faraç, sabah 05.00 saat sularında polisler tarafından gözaltına alındı. Otel odasına gelen polis ekipleri, Faraç hakkında açılan davada yakalama kararı bulunduğunu, ifade vermek üzere gözaltına alınacağını bildirdi. Faraç önce 5 Ocak Şehit Veli Ataşçı Polis Merkezi’ne daha sonra da Adana Adliyesi’ne götürüldü. 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Faraç, saat 10.30’da serbest bırakıldı.

‘İNTİKAM OPERASYONU’
Serbest bırakılmasının ardından konuya ilişkin görüştüğümüz Mehmet Faraç, tebligat gelmediğini ve davanın açıldığını bilmediğini söyledi. Ev ve iş adresinin belli olduğunu, telefonunun her saat açık olduğunu vurgulayan Faraç, “Devlet bizi çok rahat bulabilir.

‘TERÖRİST MUAMELESİ YAPTILAR’
Otellerin emniyete gönderdiği müşteri listesine kadar düştü mü bu devlet? Kaçak değiliz. Biz bu ülkede adalet ve hukuk içinde işini namusuyla yapmaya çalışan gazetecileriz. Kanun karşısında boynumuz kıldan incedir. Ama hukuku üzerimize bir faşizm aracı olarak kullananlara karşı da direneceğiz” ifadelerini kullandı.
Hayatında ilk kez nezarethaneye girdiğini belirten Faraç “İçeriye bir terörist, katil zanlısı muamelesiyle girdim. Bir tek kelepçelenmediğim kaldı. AKP ve gerici çevrelerle mücadelem nedeniyle kasıtlı bir intikam operasyonu yapıldı” dedi.
Faraç, Türkiye’de hukuk sisteminin hak ve özgürlükleri kısıtlama noktasına geldiğini vurgulayarak muhalif gazetecilerin de susturulmak istendiğini kaydetti. Ankara saldırısında güvenlik zafiyeti tartışmalarını hatırlatan Faraç şöyle devam etti: Bombalarla, taarruz yelekleriyle gezen teröristleri yakalamakta zorlanırken kamuoyundaki tepkileri gazetecileri gözaltına alarak mı kapatmaya çalışıyorlar? Ben yazımda kimseye hakaret etmedim. AKP zihniyetiyle birlikte eğitimin içine sürüklendiği gerici zihniyete dikkat çektim. İmam hatip liselerinin medreseleşmesine, burada mürit molla ilişkisinin egemen kılınmaya çalışılmasına karşı çıktım. Ortada laik eğitime saldırı varken, bunlarla ilgili işlem yapması gerekenlerin, çağdaş eğitimi savunan yazarları davalarla, insanlık dışı gözaltı uygulamalarıyla sindirmeye çalışması utanç vericidir.

İSYAN ETTİ: ZAVALLICA BİR FAŞİZM ZİHNİYETİ!

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan tepkisini dile getiren Faraç, “Ve sonunda devlet aranan kalemşorü Adana’da ele geçirir! Yazarın basın davası varsa sabah 05.10’da ifade vermesi gerekirmiş. IŞİD’in peşini bırak, adresi belli bir gazeteciyi Adana’da, sabahın 5’inde otelde gözaltına al! Lanet olsun bu düzene. Devlet de haklı! Sen adresi belli gazeteciyi bile bulamazken Ankara’yı kana bulayan teröristi nasıl bulacaksın ki? Bu hukuk devleti mi şimdi? Sıradan bir ifade için bir gazeteci sabahın 5’inde otelde gözaltına almak zavallıca bir faşizm zihniyeti!” ifadelerini kullandı.

TEPKİ YAĞDI
Gazeteci Mehmet Faraç’ın gözaltına alınması üzerine sosyal medyada tepki yağdı. Bazıları şöyle:
Gazeteciler Sendikası: Aydınlık yazarı Mehmet Faraç’ın köşe yazısından dolayı saat 5’te gözaltına alınması kabul edilemez. Kınıyoruz.
Soner Çetin: Her ayın 19’unda saat 19’da panelimiz için Adana’ya gelen gazeteci Mehmet Faraç’ın sabahın 5’inde gözaltına alınmasını şiddetle kınıyorum.
Mehmet Ali Güller: F tipine gözaltılar normal saatlerde yapılırken gerçek muhalifler yine 05:00 operasyonuna uğruyor!
Erdem Atay: Faraç’ın gözaltına alınmasına tepki göstersenize AKP’li, cemaatçi ve “solcu” gazeteciler…
Gizemli: Bomba mı patlatmış Mehmet Faraç? @AydinlikGazete şayet biz daha bir hafta önce başka şekilde göz altına alınamayacağını öğrenmiştik de.

Düşünceni söyle, yorum yaz...