Haber Yayın Tarihi:

Sahte diplomalarla kamu görevindeler miş!…

kamuda_calisan_bin_kisinin_diplomasi_sahte_h

F tipi örgüte yönelik operasyonlarla birlikte ortaya çıkan “sahte diploma” skandalı diğer kamu kurumlarına da sıçradı.
Eski TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Başkanı Hasan Başaran ile uzman Cevdet Aydın’ın kuruma sahte diplomayla girdiğinin tespit edilmesinin ardından sahte diploma soruşturması başlatıldı.
Meydan Gazetesi’nin haberine göre Soruşturma Milli Eğitim Bakanlığı, İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile birlikte yürütüldü. 6 milyon diplomayı incelemeye alan görevliler bunun yanı sıra yabancı dil yeterliliklerini gösteren belgeleri de taradı.
İnceleme sonrası devletin önemli kurumlarında görev yapan bazı bürokratların da aralarında bulunduğu bin kişinin diplomasının sahte olduğu belirlendi. Sahte diploma için en çok tercih edilen üniversiteler ise sırasıyla ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe ve Gazi oldu.
Bakanlığın, konuyla ilgili bir rapor hazırlayacağı ve bu kişilerin meslekten atılmaların gündeme geleceği belirtiliyor.
Öte yandan Yüksek Öğretim Kurumu yaşanacak skandallları önlemek için harekete geçti. Diploma sorgulama sistemi kuran YÖK, bütün üniversite diplomalarını bu sisteme yükledi. Kamu kurumlarına yapılacak iş başvuruları sonrası diploma kontrolleri bu sistem üzerinden kontrol edilecek.

Düşünceni söyle, yorum yaz...