Bizimde Şelalemiz var

40 metre uzunluğunda sarp kayalıklar arasından vadiye düşen şelale,  muhteşem bir güzellik sergiliyor.

Turizm Komisyonu Başkanı Abdullah Meteoğlu, Budakören köyü sınırları içinde bulunan Şelale’nin, Çorum turizmine kazandırılması gerektiğini söyledi.
İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu, Budakören Köyü sınırları içinde bulunan şelalede bir araştırma yaptı.
Komisyon raporu hakkında meclis üyelerine bilgiler veren Turizm Komisyonu Başkanı Abdullah Meteoğlu, “Komisyonumuzca yerinde yapılan incelemeler şelalenin bir doğa harikası olduğu ve bu doğal güzelliği Çorum turizmine kazandırılması gerekir” dedi.
Şelalenin bulunduğu bölgenin su bakımından zengin bir bölge olduğunu kaydeden Meteoğlu, “Dolayısı etrafındaki baraj ve akarsu kaynaklarının bol ve şelaleye yakın olması kurak gecen yıllarda azalan şelale suyunun artırılması sağlana bilir” şeklinde konuştu.
Meteoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:
“Şelaleyi Budakören ve Arpaöz köyü dereleri beslemektedir. Kayalıklardan aşağı 40 m dikey düşüşten sonra pembecik köyünü gecen dere Hatap Barajında son bulur.
Sarp kayalıklar arasından vadiye düşmekte ve bu muhteşem güzelliği bizlere görsel bir şov olarak sunmaktadır.
Şelalenin düştüğü vadi tomografik olarak 30 ile 35 derecelik yamaçlar oluşturmakta ve peyzaj çalışması için doğal ve güzel bir imkân sunmaktadır. Şelale Çorum Saat Kulesine 26.00 km, Alaca Merkeze 18.50 Km, Çorum Alaca kara yoluna 1.00 km, Hatap Barajına 3 Km, Budakören köyüne 500 metre, Arpaöz köyüne ise 1.350 km, Pembecik köyüne 1 km belirtilen yerleşim alanlarına ve kara yoluna yakın bu doğa harikasının Çorum halkına kazandırmak ve çorum turizmini çeşitlendirmek adına olumlu olacağı kesindir.
Bu amaçla şelale’nin turizme kazandırılması, çorum halkına farklı ve güzel bir mekan sunulabilmesi için konunun Valilik, İl Özel İdaresi ve Belediye tarafından plan ve alt yapı çalışmalarının incelenip planlanmasının komisyon olarak çok uygun olacağı kanaatindeyiz saygılarımızla arz ederim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.