Çorum’da Tren yok ama tranvay var

ÇORUM Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören 9 öğrenci, güneş enerjisiyle şarj olan ve akıllı telefonlarla da kontrol edilebilen 20 kişilik tramvay yaptı…

hititray-çorum-2hititray-çorum-3hititray-çorum-4Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Tozlu öncülüğündeki 9 kişilik öğrenci grubu tarafından yaklaşık 8 ayda üretimi yapılan “Hititray”ın tanıtımı, okul bahçesinde yapıldı. Törende konuşan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, tramvayın üretimini gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Tozlu ve öğrencileri tebrik ederek, çalışmanın örnek olmasını temenni etti. Hitit Üniversitesi’nin her geçen gün gelişerek büyüdüğünü ifade eden Alkan, “Yaptığınız çalışma, hem üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneğini gösterdi hem de istendiği zaman birlik ve beraberlik içerisinde neler başarılabileceğini herkese ispat etti” dedi.

REKTÖR ALKAN HİTİTRAY’LA DOLAŞTI

Rektör Alkan daha sonra, Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Tozlu ve öğrencilerle, tramvayın üretimine katkı sağlayan sanayi esnafına teşekkür belgelerini takdim etti. Törene katılan Kaymakam Sezgin Üçüncü, Belediye Başkanı Hamza Karataş ve Rektör Alkan ile beraberindekiler, “Hititray”a binerek, bahçeye yerleştirilen raylar üzerinde bir süre dolaştı.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE DE ŞARJ EDİLİYOR

Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Tozlu, raylı sistemin Osmancık ilçesine faydalı olabileceğini düşündükleri için böyle bir proje gerçekleştirdiklerini ve yaklaşık 8 ayda tamamladıklarını söyledi. “Hititray” adını verdikleri tramvayın 20 kişi kapasiteli olduğunu ve akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama sayesinde kontrol edilebildiğini de ifade eden Tozlu, şunları kaydetti: “Bir dersimiz kapsamında projeler yapıyoruz. Bu dönem öğrencilerimizle birlikte bir proje yapmak istedik. Memleketimize raylı sistemin faydalı olduğunu düşündüğümüz için bir tramvay projesi gerçekleştirdik. Sonra ‘Hititray’ projesi ortaya çıktı. İki dönemlik bir çalışmanın ürünüdür. Yaklaşık 8 ay sürdü. 9 öğrencimizle yaptık. 20 kişilik kapasitesi var. Şuan tramvayımız ‘prototip’ olduğu için aküyle hareket ediyor. Sabit bir enerji kaynağı yok. Ancak aküler, tramvay üzerindeki güneş enerjisi panelinden sağlanan enerjiyle şarj oluyor. Böylelikle ücretsiz olarak kullanımı mümkün oluyor.” Projeyi, gençlerin kendilerine güvenmeleri için hayata geçirdiklerini de dile getiren Tozlu, “Daha aydınlık ve daha başarılı bir Türkiye inşa edelim diye yola çıktık. Çok şükür başarılı da olduk. Bazı öğrencilerimiz projeye başlarken tornavida tutmayı bile bilmiyordu ama proje sonunda elektrik kaynağından gazaltı kaynağına, boyama yapmasından elektrik panosu döşemeye kadar ilerlediler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.