14 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

ABD liler bu sıra yine çorumdalar

ABD Büyükelçiliği Siyasi Bölüm Personeli Natalia Oldani, Çorum’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

1979-1980 yılları arasında ABD diplomatlarının ilimizi ziyaretinden sonra Çorum kan gölüne dönmüş ve kardeş kardeşi öldürmüştü. Son zamanlarda Çorum ABD görevlilerinin sıkça ziyaretine ev sahipliği yapmaya başladı. O dönem içerisinde Valilik ve Belediye ziyareti yapılmıştı!. Sorulara cevap vermeyen yetkililerin ziyaret amacı anlaşılamadı.

Çorum Valisi, Vali Ahmet Kara’yı ziyaret eden Natalia Oldani, ziyaret sebebine şu sözlerle açıklık getirdi, ‘Çorum’u daha yakından tanımak istiyorum. Türkiye’nin, Ankara ve İstanbul’dan ibaret olmadığına inanıyoruz.  Diğer şehirlerini de tanımak ve ziyaret etmek üzere yola çıktık, Çorum’u da ziyaret ediyoruz.” dedi.

Valilik ziyaretinde Natalia Oldani’ye ABD Büyükelçilik Görevlisi Süheyla Tayla da tercüman olarak eşlik etti. Vali Ahmet Kara, ABD’li diplomatın Çorum’un tarihi yapısı ve ekonomik yapısı ile ilgili sorularına cevap verdi.

Valilik ziyaretinden sonra Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü de makamında ziyaret eden Oldani, Çorum’un sosyal yapısı, ekonomisi, belediye çalışmaları, Belediye Yasasının Çorum Belediyesi üzerindeki etkileri konularında sorular sorarak, Başkan Külcü’den bilgi aldı.

Basın mensubu, ‘Soru sorabilirmiyiz’

ABD li yetkili, ‘Hayır’

Basın mensuplarının ABD’li diplomata soru sormak isteği, ABD’li diplomatı heyecanlandırdı. Soru talebine karşın cevap veren Oldani, kendisinin siyasi bir soruya cevap veremeyeceğini, ABD Büyükelçiliği’nin basın biriminin soruları cevaplandırma yetkisi bulunduğunu anlattı.

Ziyaretlerinin kişisel merak ya da görev olup olmadığı sorusuna “Her ikisi de” diyerek cevap eren Oldani, ziyaretlerin seçim öncesine denk gelmesinin ise bir anlam taşımadığını ileri sürdü.

Çorum’da Valilik ve Belediye ziyaretlerinin ardından mecliste gurubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin de ziyaret edileceği açıklandı.

Hatırlanacağı üzere daha önceki yıllarda yapılan seçimler öncesinde de ABD’li diplomatlar Çorum ve Türkiye’nin bir çok ilini ziyaret etmişti.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...