8 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

PKK ‘lı Mahkum Cezaevindeki Koğuşu ateşe verdi

PKKCumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklu bulunan bir hükümlüyle ilgili iddialar üzerine açıklama yaptı. Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’de PKK terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklu bir hükümlünün bulunduğunu ifade eden Yurdagül, siyasi tutuklu ve hükümlülere baskı yapıldığı yönünde iddiaların ortaya atıldığını kaydetti.

Bir arada bulundurulabilecek başka bir hükümlü bulunmaması nedeniyle 25 kişilik koğuşta A.Y. isimli hükümlünün tek başına kaldığını dile getiren Yurdagül, Mersin Ceza İnfaz Kurumu’ndan Çorum Cezaevi’ne 49 hükümlünün nakledilecek olması sebebiyle hükümlü A.Y’nin başka bir koğuşa nakledilmesi ihtiyacının doğduğunu söyledi.Yurdagül, hükümlünün nakli sırasındaki iddialarla ilgili şunları belirtti.:

“Hükümlüye tek kişilik başka bir koğuşa nakledileceği bildirilmiş, ancak hükümlü, bulunduğu koğuşu terk etmek istemediğini beyan etmiştir. Kurum müdürü tarafından kendisiyle tekrar yapılan görüşmeye rağmen 25 kişilik olup tek başına kaldığı koğuşu terk etmeyeceğini beyan etmesi üzerine hükümlü, nakledilmesine karar verilen koğuşa güç kullanılmak suretiyle nakledilmiş, nakil öncesi ve nakil sırasında yapılan tüm uygulamalar kurum içindeki mevcut güvenlik kameralarıyla kayıt altına alınmıştır. Ayrıca tüm aşamalar mobil kayıt cihazıyla da kaydedilmiştir. Hükümlünün nakledildiği tek kişilik odada bu kez yatağı ateşe vermek suretiyle yangın çıkarmaya çalıştığı, odada bulunan diğer eşyalara zarar verdiği tespit edilmiştir. Bunun üzerine hükümlü, başkalarına zarar vermemeleri maksadıyla düzenlenen ‘yumuşak oda’ olarak tabir edilen odaya nakledilmiştir. Daha sonra Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen hükümlünün raporu alınmıştır.”

İnsan Hakları Derneği Çorum Temsilciliği tarafından koğuşu değiştirilen hükümlüye manevi ve fiziksel şiddet uygulandığı iddiasıyla müracaatta bulunulduğunu vurgulayan Yurdagül, bu konuda soruşturma başlatıldığını aktardı.

Öte yandan hükümlünün nakil sırasında ve sonrasında kamu görevlilerine yönelik tehdit ve hakaret içeren sözler sarf ettiği, yangın çıkarmaya çalıştığı ve kamu malına zarar verdiği iddialarıyla ilgili olarak da soruşturma başlatıldığını söyleyen Yurdagül, her iki soruşturmanın da sürdüğünü daha sonra açıklamalarda bulunulacağını sözlerine ekledi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...