6 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

‘Vali İstifa et’

Egitim_Senyalova-valisi-selim-cebiroglu

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, ‘Yalova Valisi İSTİFA ET’ dedi.

Eğitim Sen Genel BaşkanıKamuran Karaca , Yalova’da yaşanan Valinin öğretmene hakaret etmesinin ardından öğretmenin ölümü ile ilgili olay hakkında Eğitim Sen Yalova Şubesi’nde yaptığı açıklamada, “Vali Selim Cebiroğlu, hukuk önünde bunun hesabını vermeli; derhal görevinden istifa etmelidir” dedi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, “Bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir. Bu faşizan sürecin sonunda bizde Eğitim Sen olarak bedel ödedik ve bir üyemizi kaybettik” diye konuştu.

Karaca, Eğitim Sen olarak Türkiye genelinde eylem yaprak 2 saat derse girmeyeceklerini belirterek,”Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, 27 Mart Cuma günü Fen Lisesi’ni ziyaret etmiş ve matematik öğretmeni olan üyemiz Halil Serkan Öz’e öğrencilerinin önünde hakaretler yağdırarak Öz’ü sınıftan kovma cüretinde bulunmuştur.

Üyemiz Halil Serkan Öz için sendikaların dün gerçekleştirdiği ‘öğretmene saygı’ yürüyüşünün ardından üyemiz Halil Serkan Öz strese bağlı kalp krizi geçirerek ne yazık ki genç yaşta hayatını kaybetmiştir. Bizlere bu acıyı yaşatan olayın birinci derece sorumlusu Yalova Valisi’dir.

Üyemiz Halil Serkan Öz’ün yaptığı tek şey sendikamızın tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü ‘Özgür kılık kıyafetlerle iş yerlerine gidilmesi’ eylem kararına uymak olmuştur. Bu da tüm eğitim ve bilim emekçilerinin en temel sendikal hakkıdır.

Ancak öğrencisi önünde bir öğretmene hakaretler yağdırmayı bilen valinin kendi sorumluluğundaki hastanelerde ‘anjiyo’ için gerekli altyapı eksikliğini gidermemiş olması, üyemizin hayata döndürülmesi çabalarını boşa çıkarmıştır.

Belli ki Vali Cebiroğlu, emekçilere hakaret yağdırmak dışında bir görev üstlenmemiştir” dedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...