1 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

Balyoz tertibinde tüm sanıklar beraat etti

balyozBalyoz davası çöktü! Davada yargılanan komutanların tamamı beraat etti. Yeniden yargılama yapılan davada mahkeme sahtecilik bulgusunu tespit etti, komutanların beraatine hükmetti. Heyet, sahteciliği yapanların araştırılması için de suç duyurusu yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kurulan Balyoz kumpası çöktü. Davada 236 komutan hakkında beraat kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Balyoz Davası’n da sona gelindi.
İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen duruşmada, ilk olarak kimlik tespitleri yapıldı, ardından komutanların beyanları alındı. Ardından savcı Ramazan Öksüz’ün mütalaasına geçildi. Delillerin sahte olduğunu ilişkin bilirkişi raporlarını tek tek ele alan savcı Ramazan Öksüz komutanların tamamının beraatini istedi.
“Dosyadaki dijital verilerin delil vasfına sahip olmadığını” vurgulayan savcı, “Sanıklarla, dijital veriler arasında bağ kurulamayacağını” belirtti.
Daha sonra Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi karar için araya çekildi. 40 dakika kadar sonra salona dönen heyet beraat kararlarını açıkladı.
Heyet, 236 sanık hakkında beraat kararı verdi. Kararın gerekçesinde, “sanıkların yüklenen suçları işlediği sabit olmadığı” vurgulandı.
Mahkeme, dijital delillerde sahtecilik yapılması nedeniyle de suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Kararı salonda bulunan askerler ve yakınları alkışlarla karşıladı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...