30 Mart 2015 Haber Yayın Tarihi:

Bu vebal Müdürün sırtında

Selim AydınTürk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarihte hiç olmadığı kadar siyasallaştığını, liyakatsizleştirildiğini, tarafsızlık ve diğer etik kaidelerden mahrum bırakıldığını söyledi. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir kadrolaşma operasyonu yapıldığını dile getiren Aydın, “Dershanelerin kapatılması yasalaştı. MEB çalışanları fişlendi, askeri darbe dönemlerini mumla aratan fişlemelerin üzeri örtüldü. Öte yandan okullaşma oranlarında beklenen ilerleme sağlanamadı, derslik açığı, öğretmen açığı yine giderilemedi, ücretli öğretmenlik uygulaması devam etti, okullarda fiziki alt yapı yetersizlikleri öncelikli sorunlar arasında yer aldı” dedi.
Aydın, “Bu tür olumsuzlukların imzasını atan Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bugün kamu çalışanlarının nerdeyse tamamı kendisini yöneten idarecilerin; liyakat, tarafsızlık, eşitlik gibi olması zorunlu özelliklerden hiç birine sahip olmadığını düşünüyor. Evet bugün okuldaki öğretmen, hastanedeki sağlık personeli, şehircilik müdürlüğünde çalışan teknik personel, mali hizmetlerde çalışan idari personel, vs hepsi kendini yöneten idarecilerin tarafsız olabileceğini kesinlikle düşünmüyorlar. Maalesef bu konuda da kamu çalışanlarımız haksız değiller. Daha yakın bir zamanda Milli Eğitim Bakanlığı öyle bir yasa ihdas etti ki, eğitim camiasında infial yarattı. Dershaneleri kapatıyoruz diye yol açan iktidar, bir baktık ki, adeta milli eğitimin kökünü kazımaya ant içmiş. Bütün itirazlarımıza, yasanın sakıncalarını anlatmamıza rağmen siyasi erk ve MEB inadından vazgeçmedi. Siyasi erk, MEB Yasasını çıkararak milli eğitimin temel taşlarını yerinden oynattı. Bu yasayla birlikte 4 yılını dolduran okbu foul müdürleri, müdür başyardımcıları, müdür yardımcıları görevden alındı; il milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, MEB’de üst düzey yöneticilerin görevlerine son verildi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YİNE SINIFTA KALMIŞTIR
Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken kamu yöneticilerinin tarafsızlık ve eşitlik ilkesine ilimizde bir gölge daha düşmüştür. İl Milli Eğitim müdürü Seyit Ali Büyük ve birkaç şube müdürü; yeni seçilen AKP il başkanını ziyarete gitmiştir. Ancak işin daha vahim ve kötü tarafı şudur: ‘Son bir iki ay içerisinde sadece AKP il başkanlığı değişmemiştir. Eş zamanlarda MHP ve CHP’nin de il başkanları değişmiştir. Bu ziyaret vuku bulalı yaklaşık bir ay oluyor. Biz ise şimdiye kadar iyi niyetlerimizle bekledik. Belki Seyit Ali bey; görevlerine yeni seçilen MHP ve CHP il başkanlarını da ziyaret eder diye. Ancak şimdiye kadar yapılan tarafsızlık ve eşitlik karşıtı durumlar devam etti. Maalesef biz yine yanılmadık. Keşke bir kere de yanılan biz olsaydık. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafsızlık, eşitlik, liyakat gibi konularda yine sınıfta kalmıştır.
Sayın Seyit Ali Bey Makamınızı, siyaset ve yandaş sendika tarafından aşındırılmasına izin verdiniz. Mahiyetinizdekiler de bunu fütursuzca yerine getirdi. Büyük bir vebal aldınız. Belki dünyada bu gayretinizin karşılığını bir iki basamak yükselerek alacaksınız ama Milli Eğitim Müdürlüğü de siyasi ve yandaş örgüt kisvesinden kurtaramayacaksınız. Sadece belli bir kesime hizmet ettiğinizi bu fotoğrafla tescillediniz. Milli Eğitim Müdürlüğünün şu ana kadar ki icraatleri ve en son 4 Martta verdiğiniz fotoğraf ile  “MEB’in kadrolaşmanın, yandaş kayırmanın, torpilin başkenti olduğu resmen ilimizde’de ilan edilmiştir
Buradan sadece Türk Eğitim Sen Çorum Şubesi adına seslenmiyoruz. Aynı zamanda liyakat, tarafsızlık, eşitlik özlemi çeken tüm kamu çalışanları adına sesleniyoruz. Seyit Ali bey: ‘Yanlış yapıyorsunuz, makamınızı lütfen böyle basit politik manevralarla basitleştirmeyiniz. Tarafsız olunuz, herkese eşit olunuz. Cenabı Hak; kitabımızda  yöneticilere teraziyi doğru tutmayı, doğru ölçmeyi emrediyor. Gerçi siz ve ekibiniz bu hassasiyetleri hiç gözetmediniz. Hep birilerinin istediği doğrultuda hareket ettiniz. Bu makamlar gelip geçici; sizler yarın Çorum ilimizden gittiğinizde bu ildeki yaptıklarınız sizinle beraber anılacaktır. Bu konularda sendikamız gerek bakanlığı gerekse şahsınızı ve müdürlüğü defaatle uyarmıştır. Maalesef bir kere bile dinlenilmedik. Bir kere bile uyarılarımız dikkate alınmadı. Belki bu uyarımızda sizin ölçünüzde bir karşılık bulmayacaktır. Ancak bizler hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...