Haber Yayın Tarihi:

Vali Kara, keneye dikkat çekti

KaraVali Ahmet Kara, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin bu ayki toplantı konusunun Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı olduğunu belirterek, bahar aylarının gelmesi ile bu hastalığın ortaya çıktığını bununla ilgili alınacak olan tedbirleri belirleyeceklerini ifade etti.

Dün Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplantısında konuşan Vali Kara, “Bu toplantı daha çok Kırım Kongo Kanamalı Ateşi dediğimiz kenelerden insanlara bulaşan bir hastalık. Bu hastalık bahar gelmesi nedeni ile bu hastalığın da ortaya çıkacağını düşündüğümüz için bu ayki toplantımız gündemimiz bu olacaktır” dedi. Vali Ahmet Kara, konuşmasında şunları söyledi:

“Umumi Hıfzıssıhha kanunu her türlü sıhhatsiz şartlarla mücadeleyi devlete görev olarak veriyor. Umumi Hıfzıssıhha kanunu fevkalade güzel hazırlanmış. Kanunun çeşitli bölümlerine baktığımızda aşılardan, hastalıklara, sütlerden, seyyar satıcılara, binaların imarından sıhhat şartlarına aykırı olup olmadığını ruhsatlandırmasına kadar bütün işleri kapsamış bu kanunun 23. Maddesi İl Hıfzıssıhha kurulunu takip eden maddesi de ilçe kurulunu düzenlemiştir. Bu kurul ayda bir defa toplanıyor. İlin tüm sağlık meselelerini görüşüyor. Bu kuruldan çıkan kararlar çeşitli kuruluşlara emir olarak gönderiliyor. Bu kuruluşlar da uygulamak zorundalar. Olağan aylık toplantılarımızdan birini yapıyoruz. Bu toplantı daha çok Kırım Kongo Kanamalı Ateşi dediğimiz kenelerden insanlara bulaşan bir hastalık. Bu hastalık bahar gelmesi nedeni ile bu hastalığın da ortaya çıkacağını düşündüğümüz için bu ayki toplantımız gündemimiz bu olacaktır.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...