Haber Yayın Tarihi:

‘Çorum’a Ziraat Fakültesi açılmalı’


Çorum Patates Üreticileri Birliği tarafından Tarım ve Hayvancılık Fuarı bünyesinde düzenlenen panel önceki gün gerçekleştirildi
Panele Patates Üreticileri Birliği Başkanı Davut Subaşı ve birlik üyesi çok sayıda çiftçi katıldı.
Çorum Patates Üreticileri Birliği tarafından Tarım ve Hayvancılık Fuarı bünyesinde düzenlenen panelde konuşan GOP Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, Çorum başta olmak üzere Amasya, Yozgat ve Kastamonu bölgelerinde Ziraat Fakültesi’nin bulunmadığını, bu illere de tarımın gelişmesi acısından fakültelerin açıklaması gerektiğini söyledi. Bu bölgelerde ücretsiz danışmanlık yapmak istediklerine dikkat çeken Kasap, “Amacımız tarımsal kuruluşlarla birlikte olmak” dedi.
Çiftçilere de bazı tavsiyelerde bulunan Kasap, tarlalarda anızların yakıldığını, çiftçilerin anız yakmasının doğru bir tercih olmadığını dile getirdi. “Anız yakılmamalı, toprak üstünde kalmalı” diyen Kasap, “Anızlarla birlikte ekim yapılmalı. Anızlar toprağın su kaybını azaltıyor. Böylece toprağın verimi toprakta kalıyor. Ayrıca toprakta yaşayan canlılara da zarar vermeden toprağı kendi haline bırakmalıyız” diye konuştu.
Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, katılımcılara tarımsal makineleri ve ekipmanlardaki gelişmeleri de anlattı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...