5 Kasım 2012 Haber Yayın Tarihi:

‘Cezaevlerinde Kimse Ölmesin’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması yapıldı.
Önceki gün Özdoğanlar Sineması önünde bir araya gelen HDK üyeleri, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” gibi sloganlar attı. “İnsanlık nöbetindeyiz, ölümleri durduralım” yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasında HDK Yürütme Kurulu adına bir konuşma yapan Süleyman Kamışlı, tüm herkesi sağduyulu olmaya davet etti.
Kamışlı “Bugün açlık grevlerinin 53.günündeyiz. Cezaevlerinde yüzlerce insan ülkede akan kanın durması ve barışın sağlanması için bedenlerini açlığa yatırmış durumda. Artık ölüm öncesi çizgideyiz” diyerek, bu çizgiyi aşmamak için tüm ülke düzeyinde kadın, erkek her dilden ve her inançtan insanların güçlü çığlığına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Güçlü bir dayanışma göstererek ölümleri engelleyebileceklerini vurgulayan Kamışlı, “Halkların Demokratik Kongresi olarak bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Bugün açlık grevlerinin 53.gününde ölüm sınırındayız. Ölüm sınırı aşılmamalı. Hemen adım atılarak bu felaket durdurulmalı. AKP hükümeti sorunu çözmek, barışçı ve demokratik adımlar atmak için daha fazla oyalanmamalıdır. Tüm halkımızı duyarlı olmaya ve ülkenin önemli bir sorunu haline gelen açlık grevleri konusunda tutum almaya çağırıyoruz. Çözüm için ses çıkarılmasına duyulan ihtiyaç hiç bu kadar önemli olmamıştı. AKP hükümet açlık grevleri ile ilgili somut atmadığı sürece bizlerde eylemlerimizi sürdüreceği” şeklinde konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...