20 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

“HİTİTLER KEÇİ KULAĞI YİYORDU”

Hitit yemekleri uzmanı Tolunay Sandıkçıoğlu, Hititlilerin keçinin kulağını bile yediğini söyledi.
Uludağ Üniversitesi Harmancık Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü tarafından “M.Ö. İkinci Bin Yıl Anadolu’sunda Mutfak Kültürü ve Yeme-İçme Alışkanlıkları” konulu konferans tertiplendi.
Hitit yemekleri uzmanı Tolunay Sandıkçıoğlu tarafından sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda verilen konferansta, Hititler devri ve Anadolu coğrafyasının bundan dört bin yıl önceki fauna ve florası hakkında bilgiler verilirken, Anadolu’nun o günlerden kalan endemik bitkileri ve hayvan türleri hakkında açıklamalarda bulunuldu. Tahıl üretimi ve tüketimi, eskiçağ toplumları için tahılın besleyici rolü, pişirme yerleri, gündelik hayatta kullanılan kap-kacaklar, ocaklar, tören kapları slayt eşliğinde gösterilerek, günümüzdeki benzerlik ve farklılıklar öğrencilere aktarılırken, en az 180 çeşit olarak bilinen Hitit ekmekleri anlatıldı.
Kalp-diş-ağız-hilal gibi çeşitli şekillerde yapılan ekmeklerin öğrenciler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyleyen Sandıkçıoğlu, “Anadolu coğrafyasının tarihi çok eskilere dayandığı için yemeklerimizin de tarihi çok eskilere dayanıyor. ‘Keçi kulağı kızartması’ yapan Hititliler bizlere hayvanın her türlü parçasının yendiğini, herhangi bir uzvunun ziyan edilmediğini açıkça ortaya koyuyor” dedi.
Harmancık Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Osman Güldemir, ilçe tarihinin eskilere dayandığını ve Hititler’den başlayarak eski yemek kültürü uzmanlarını öğrencilerle buluşturacaklarını söyledi.
Konferansın sonunda aşçılık öğrencileri tarafından hazırlanan Hitit yemekleri yenildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...