11 Mart 2023 Haber Yayın Tarihi:

CHP’DE ADAYLIK TAKVİMİ NET

Çorum CHP’de aday adayı yoğunluğu yaşanacak
CHP’DE ADAYLIK TAKVİMİ NET

Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasına ilişkin karar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı.
YSK Başkanı da seçim takvimini açıkladı.
Böylece 2023 seçimleri resmen başladı.

CHP, dün gerçekleştirdiği Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 14 Mayıs’ta seçim olacakmış gibi kendi hazırladıkları alternatif seçim takvimine göre bazı kararlar aldı.

Buna göre, 13 ile 20 Mart arasında milletvekili aday adaylarının başvuruları alınacak. Başvurular, erkekler için 30 bin TL, engelli, genç ve kadınlar için 15 bin TL olacak. Bu arada deprem bölgesinden başvurular için özel bir tarife belirlenmesi bekleniyor.

ADAYLARI KOMİSYON BELİRLEYECEK
Bunun haricinde 13-20 Mart arasında yapılacak başvurularda, Genel Başkan Yardımcılarından oluşan bir komisyonun, milletvekili aday adaylarıyla bir görüşme gerçekleştireceği ve bu görüşmelerin komisyonda değerlendirilerek milletvekili listelerinin oluşturulacağı bekleniyor.

**
ÇORUM’DA ADAY ADAYLIĞI
İÇİN KİMLER NABIZ YOKLUYOR

Son yılların en hareketli ve en zorlu seçim atmosferinin yaşanabileceği 14 Mayıs Genel Seçimlerine 65 günden az bir süre kala; özellikle CHP’de hareketliliğin ivme kazandığı dikkatlerden kaçmıyor..
Bir çok ismin aday adaylığı için nabız yokladığı konuşulan CHP’de seçim takvimin resmen başlaması ile aday adayların hazırlıkları da hız kazandı.
Aday adaylığı başvurularının 13-20 Mart tarihleri arasında alınacağının açıklaması ile CHP kulisleri de hareketlendi.

İŞTE, ‘BEN DE VARIM’ DİYENLER…
Aday adaylığı yarışı için sahneye ilk çıkanların başında 2020 Şubat’ından bu yana İl Başkanlığı koltuğunda oturan Mehmet Tahtasız olurken, ikinci isim ise partinin 50 yıllık üyelerinden 1970’li yılların Gençlik Kolları Başkanı, kamuoyunun yakından tanıdığı Gazeteci Mehmet Yolyapar oldu. Gazeteci Yolyapar, 17 Ocak 2023 Salı günü Genel Müdürlüğü’nü üstlendiği gazetede kaleme aldığı bir açıklama ile yarışta olacağının sinyalini vermişti.

Yine parti tabanının yakından tanıdığı Çiftçi kökenli Talip Eken ise ağustos ayı içerisinde yaptığı bir açıklama ile ‘aday adaylık’ yarışında yerini almıştı.

BİR İSİM DE İSTANBUL’DAN..
İstanbul’da ikamet eden aslen Çorum Mecitözü İlçesi Kayı köyü nüfusuna kayıtlı Yusuf Suna da ‘Çorum için ben de varım’ diyerek, aday adaylığı yarışına katılan isim oldu.

Çorum’un tanınmış simalarından, Köy Enstitülü emekli eğitimci merhum Cahit Bellek’in oğlu sigortacı Ahmet Yüksel Bellek de 1 Şubat’ta düzenlediği basın açıklaması ile aday adaylığı yarışındaki yerini almıştı.

Yapılan Genel Seçimlerde Çorum’da banko bir vekil çıkarmayı başaran CHP’de milletvekili aday adaylık yarışına katılmayı düşünenlerin sayısının hayli artacağı gözüküyor.

Kulislerde bir çok ismin aday adaylığı için nabız yokladığı, bir çok ismin de CHP Genel Merkezi nezdinde görüşme trafiklerini yoğunlaştırdığı edinilen bilgiler arasında.

İŞTE MUHTEMEL İSİMLER:
1-Milletvekili Tufan KÖSE
2-Eski İl Başkanı Mehmet TAHTASIZ
3-Gazeteci Mehmet YOLYAPAR
4-TSO Başkanı Çetin BAŞARANHINCAL
5-22.dönem Milletvekili Feridun AYVAZOĞLU
6-Sigortacı Ahmet Yüksel BELLEK
7-2019 Belediye Başkan Adayı Özgür KILIÇ
8-İl Genel Meclisi Üyesi Suat ATALAY
9- Avukat Dinçer SOLMAZ
10-Eski İl Başkanı H. Eray TÜFEKÇİ
11-Eski İl Başkanı Cengiz ATLAS
12-Eski İl Başkanı Gürsel YILDIRIM
13-Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki ÖZKUBAT
14-Avukat Burçin Solmaz POLAT
15-Avukat Sadık ERAL
16-Oğuzlar Belediyesi Eski Başkanı Orhan ATEŞ
17-Mimarlar Odası Başkanı H. Levent ÇÖPHÜSEYİNOĞLU
18-Çiftçi Talip EKEN
19-Esenyurt Gençlik Kolları Başkanı Yusuf SUNA
20-?
HABER; bsgmedya/ Nihat Karalar

Düşünceni söyle, yorum yaz...