8 Mart 2023 Haber Yayın Tarihi:

‘KADIN VARSA BAŞARI, KADIN VARSA HUZUR,
HAYATIN TADI TUZU VE RENGİ VAR!

CHP Çorum Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü dolayısıyla yaptığı konuşmada “Kadınları ekonomiden, siyasetten, iş dünyasından ,sosyal yaşamdan koparırsanız bu toplum çürümeye ve her alanda gerilemeye mahkumdur. Kadın varsa başarı var, kadın varsa huzur var hayatın tadı tuzu ve rengi var. Her kadın bir kahramandır” ifadelerini kullandı.

Çorum Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı söz alarak konuşan CHP Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Bulut açıklamasında “8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak tarihe kazınmıştır. Bu grevler sırasında çıkan yangında kadın işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu 129 kadın işçi hayatını kaybetmiştir. 8 Mart bir kutlama değil kadın dayanışmasının ve kadın mücadelesinin adıdır. Yangınların ortasında hayatlarını hiçe sayıp ölüme yürüyen emekçi kadınlarımızın arkalarında bıraktıkları onurlu mücadeleyi asla unutmayacağız. Mücadeleleri mücadelemizdir. Bu günü asla amacından saptırmayacağız” dedi.

“Kadın toplumun yarısıdır ve eşittir” diyen Nazik Bulut, “Kadınları ekonomiden, siyasetten, iş dünyasından, sosyal yaşamdan koparırsanız bu toplum çürümeye ve her alanda gerilemeye mahkumdur.

Kadın varsa başarı var, kadın varsa huzur var hayatın tadı tuzu ve rengi var. Her kadın bir kahramandır aslında Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatundur. Mavi göklerde bir savaş uçağı kullanan Sabiha Gökçendir.

Kara tahtanın önünde geleceği harf harf okuyan ilk kadın öğretmen Refet Angın’dır. Sanat ile kendini sahnede anlatan Afife Jale’dir. Bir Dünya lideri yetiştiren Zübeyde hanımdır. Tarlada evlatları için çalışan Ayşe Teyzedir. Hastaneler de hayat kurtaran Fatma doktordur.

Bir mağazada sekiz saat ayakta kalan tezgahtar Elif kızdır. Kadın annedir. Kadın çocuktur. Kadın umuttur Kadın her mevsim başka bir çiçektir. Kadın her yerde, Kadın hayatın tam da kalbindedir aslında.

BİR KADIN GİTTİĞİNDE…
Konuşmamı Gazeteci yazar Bekir Coşkun’un 8 Mart Dünya Kadınlar günü için kaleme almış olduğu anlamlı bir yazıyla noktalamak istiyorum. Gözlerinizi kapatın ve bir dakika düşünün. Bir kadın gittiğinde ne olur?

Kadınlar bir gün çekip gittiklerinde, peşlerinde yetim öksüz kalan çok olur.

Mutfaktaki dolap, perdeler, kavanoz içindeki eski düğmeler, özenle saklanan küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler. Çekmecenin dibinde kimsesizdir eski tarak. Sabah karanlığında mutfaktan gelen tıkırtılar susar, yetim kalmıştır tabaklar. Bir kadın gittiğinde, hep suyu unutulur saksıların. Sık sık boynunu büker sarıkız.

Teki kalmış o eski bardağın anlamını bilen olmaz, değerini kimse anlamaz, krom tasın. Balkon artık sessizdir. Koridor kimsesiz. Bir kadın gittiğinde. Bir kadın gittiğinde, ne çok kişi gider aslında. Bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı, bir bahçıvan, bir muhasebeci. Bir anne gider. Bir dost. Bir sevgili. Ne çok kişi yok olur aslında, bir kadın gittiğinde. Bilmem anlatabildim mi ?” açıklamasında bulundu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...