6 Mart 2023 Haber Yayın Tarihi:

MİLLET İTTİFAKININ ADAYI
‘KEMAL KILIÇDAROĞLU’

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in masaya dönmesinin ardından Millet İttifakı toplantısına katıldı. Toplantının sonunda Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına “Ölümle sıtma arasında bir tercihe zorlandık” gibi sözlerle itiraz edip kalktığı Millet İttifakı’nın bugün saat 14.00’te yapılması beklenen toplantı, ertelendi. Toplantı, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in görüşmesi sonrasında 6 liderin de Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelmesiyle başladı.

Saat 19.15 itibariyle Altılı Masa’nın toplantısı sona erdi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, toplantının bitmesinin ardından “Millet Kazandı” tweetini paylaştı.

MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU
Liderler Saadet Partisi Genel Merkezi önüne çıktı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını açıkladı.

Karamollaoğlu şöyle konuştu:

Elbette içinde bulunduğumuz günler acılı günler. Vefat eden bütün kardeşlerimize cenab-ı haktan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Bu toplantılarımız neticesinde siz kardeşlerimize duyurmayı görev adlediyrum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim cumhurbaşkanı adayımızdır.

TÜM GENEL BAŞKANLAR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK
Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Çok teşekkür ederim. Yunus Emre bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz der. Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır.

Parlamenter sisteme geçiş sürecinde diğer partilerin genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Yolumuz açık olsun.

“İMAMOĞLU VE YAVAŞ İSTİFA ETMEYECEK”
Altılı Masa’nın toplantısını takip eden gazeteci İsmail Küçükkaya, toplantıya katılan iki büyükşehir belediye başkanından aldığı bilgiye göre, cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için adı geçen İmamoğlu ve Yavaş’ın istifa etmeyeceğini iddia etti. Küçükkaya Halk TV canlı yayınında “başkanlar aday olması halinde istifa etmeyecekler. Seçimden sonra da iki ayrı görevi üstlenecekler. Bunun için gerekiyorsa hukuki düzenlemeye gidilecek” dedi. Küçükkaya bu uygulamanın örneğini doğu belgesindeki belediyelere kayyum ataması yapılırken valilerin belediye başkanı olarak görev yaptığını hatırlattı.

ALTILI MASA TOPLANTISI EKSİKSİZ BAŞLADI
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Millet İttifakı toplantısı için Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelen ilk lider oldu. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelen ikinci lider oldu. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise Genel Merkez’e gelen üçüncü isim oldu. Kılıçdaroğlu’nun ardından Meral Akşener’in de binaya gelmesiyle toplantı başladı.

“HALKIN UMUDU KILIÇDAROĞLU”
Saadet Partisi önünde toplanan binlerce kişi “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganıyla Millet İttifakı liderlerini bekliyor.

ANKARA’DA GÖRÜŞME TRAFİĞİ
Krizin çözülebilmesi için gün içinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Akşener’le görüştü. Akşener’in iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olması yönünde teklifini Kemal Kılıçdaroğlu’nun kabul etmesi üzerine İYİ Parti lideri masaya döndü.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Sayın Genel Başkanımız ile sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir görüşme gerçekleştirdiler. Genel Başkanımız Akşener, Millet İttifakı toplantısına katılma kararı almıştır” ifadelerini kullandığı açıklamasında masanın yeniden toplandığı bilgisini verdi.

İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ KÜRŞAD ZORLU: MERAL AKŞENER BAŞINDAN BERİ SÖZ VERDİĞİ GİBİ MİLLETİNİN YANINDADIR
İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada; “Kaygılanma Türkiyemiz! Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener başından beri söz verdiği gibi milletinin sesi ve milletinin yanındadır. Çabamız, her bir vatandaşımızın hak ettiği adaleti, demokrasiyi ve müreffeh Türkiye’yi inşa edebilmektir. İnanıyoruz ki milletimiz kazanacaktır” açıklamasında bulundu.

TOPLANTI SONRASI KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞININ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR
Ankara’da uzun süre devam eden görüşme trafiğinin ardından Akşener’in toplantıya katılması adaylık için anlaşma sağlandığı yorumlarına neden oldu. 6 liderin toplantının ardından açıklama yapması ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklaması bekleniyor.

ATATÜRK VE TÜRK BAYRAĞI ASILDI
Saadet Partisi Genel Merkezi’ne Atatürk, Türk bayrağı ve ‘Birlikte Başaracağız’ yazılı pankartlar asıldı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...