7 Ocak 2023 Haber Yayın Tarihi:

‘CHP, ÇORUM’A YAPILACAK
HİÇBİR YATIRIMA KARŞI DEĞİL’

CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Belediye eliyle ‘CHP’liler yatırıma karşı çıktı’ şeklinde haberlerin basına servis edilmesini kınadıklarını açıkladı..

‘CHP, ÇORUM’A YAPILACAK
HİÇBİR YATIRIMA KARŞI DEĞİL’

Çorum Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Bedesten İhalesi’nin iptaline ilişkin konuları gündeme getirdi. Çorum Belediyesi’nin müteahhide borcu olmadığını ifade eden Yılmaz, “Çorum esnafı malzemesini yapmış iş yapmış bu müteahhit ile anlaşma feshedildi. Çorumlu esnafımız mağdur” dedi.
Çorum Belediyesi Ocak Ayı meclis toplantısı yeni hizmet binasında gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz Bedesten İhalesi’nin iptaline ilişkin, “Daha önce biz enflasyonist ortamda yatırım yapmak ön görülebilir bir şey değil demiştik. Belediye basın birimi yoluyla yatırım yaparız, CHP’liler yatırıma karşı çıktı gibi böyle bir anlayışla haber yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Çorum’a yapılacak hiçbir yatırıma karşı olması mümkün değildir. Belediye eliyle basına servis edilen haberleri kınıyoruz” dedi.

BEDESTEN İNŞAATININ MALİYETİ NE KADAR?
30 Milyon TL ile bir bedesten ihalesi yapıldı. Basında çıkan haberlerde yüzde 80 civarında bittiği gelinen noktada yüklenici müteahhit ile bu işin gitmediği ön görüldüğünden belediyemiz haklı olarak ihaleyi iptal ettiği haberleri çıktı. Burada şunu soruyoruz. Yüzde 70-80 kısmı müteahhidin hakediş kısmı mı, yoksa inşaatın mı yüzde 70- 80 kısmı bitmişti. Belediyeye külfet dedik. Koruma ihalesi yapıldı. Bu ihale kaç TL’ye yapıldı. Tekrar ihaleye çıkacak. Bu inşaatın bitmesi için Çorum Belediyesi tekrar ihale yapacak. Şimdi burada bedesten inşaatının maliyeti Çorum Belediyesi bütçesine ne olacak. 30 Milyon ön gördünüz belki de şimdi 30 Milyon daha harcanacak. Belediyenin asli görevleri dışında hizmetlere yönelmesi ek külfet getirir. Çorum Belediyesi’nin müteahhide hiç borcu yok ama Çorum esnafı malzemesini yapmış iş yapmış bu müteahhit ile anlaşma feshedildi. Çorumlu esnafımız mağdur. Aynı müteahhidi hizmet binasında, güreş eğitim merkezinde görüyoruz. Mağdur esnaf paralarını alamamış” ifadelerine yer verdi.

BELEDİYE TEŞRİFATI İHALE YOLUYLA MI
DOĞRUDAN TEMİN YOLUYLA MI ALDI?

Bir sektör temsilcisi esnafın basında çıkan haberlerine değinen Tuncay Yılmaz, “Bu kişi diyor ki: ‘Biz Halil İbrahim Aşgın’ı esnaf dostu bilirdik. Fakat yeni hizmet binası tefrişat alınımda Çorumlu esnaf tercih edilmemiştir. Bu durum sayın başkanın esnaf dostu başkan iddiasını gölgelemiştir’ şeklinde bir iddiası var. Bizlerde Çorum Belediyesi teşrifat ihale yoluyla mı doğrudan temin yoluyla mı alınmıştır. Alındıysa hangi esnaflardan ya da Devlet Malzeme Ofisi’nden mi alınmıştır” açıklamalarında bulundu.

‘KONFERANSLARA ŞEHRİMİZE BİR ŞEYLER
KATACAKLARIN GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Çorum Belediyesi’nin sosyal kültürel etkinlikler kapsamında etkinlikler yapıyor. Abdurrahman Uzun geldi. Bu vatandaş Lozan’da gizli maddelerin olduğunu iddia eden doğalgaz 2023’te bedava olacak diyen biri. Bu arkadaşa bu bütçeden para ödeyerek konferans verdiriyoruz. Arkadaşın yaptığı espri. ’Efendim biz buraya gelirken pasaportumuzla geldik’ CHP Genel Başkanına gönderme yapıyor. Soralım Abdurrahman’a hangi havaalanına indin! Çorumlunun bütçesinden para ödeyip bir partinin fark etmez bu Genel Başkanına tiye almak beyfendinin haddine de hududuna da değildir. Başkanın bir söylemi var bu şehir sevgi, barış, kardeşlik şehri diyoruz. Bunu gölgeleyecek her türlü eylem ve söylemden gelir. Bir davadan bahsediyor, davayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan almış, davayı Mendereslere Erbakanlara getiriyor. 1923’ü es geçiyor Kanunilere götürüyor. Parası bu belediyeden ödendi. Bir takım konferans verilirken topluma mal olmuş gerçekten şehrimize bir şeyler katacak insanların getirilmesini istiyoruz” dedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...