28 Aralık 2022 Haber Yayın Tarihi:

GAZETECI HASTANEDEN RANDEVU ALAMADI HAYATINI KAYBETTİ


Çorum da yıllardır yerel gazetelerde habercilik yapan Fatih Uysal, rahatsızlanarak başvurduğu hastaneden 15 gün sonraya randevu alabildi ve tedavisine geç kalındığı İçin hayatını kaybetti.
Sağlıkta gelinen son nokta bir gazetecinin hayatına mal oldu.
Başından geçenleri sosyal medya hesabından duyuran Fatih Uysal sağlık sisteminin içler acısı durumunu canıyla ödedi.
GAZETECİ FATİH ‘SAĞLIK
SİSTEMİ’NİN Mİ KURBANI?
26 Aralık Pazartesi günü tedavi gördüğü Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitiren Çorumlu gazeteci Mehmet Fatih Uysal’ın vefatının ardından gözler sağlık sistemine çevrildi.

Meslektaşımız Mehmet Fatih Uysal’ın ölümünde kim ya da kimlerin ihmali var?
Sağlık sisteminde yaşanan bu tür sıkıntıların devam etmesi halinde daha kaç yurttaşımızı kurban vereceğiz?

20 Aralık’ta sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında; “Ağır bir hastalık geçiriyorum. Bu acayip sağlık politikası sonucu ancak 15 gün sonra doktor yüzü görebildim. Çektiğimiz eziyette yanıma kar kaldı.’ diye feryat eden Gazeteci Mehmet Fatih Uysal’ın sesi duyulmadı.

Bu ve buna benzer bir çok yanıt bekliyor

‘HASTALANIRSAN DA SESSİZCE
HASTALAN, İYİLEŞİRSEN DE
SESSİZCE İYİLEŞ, ÖLÜRSEN DE
SESSİZCE ÖL’
Çorum’un Bayat ilçesinde rahatsızlığı nedeniyle hastaneden 15 gün boyunca randevu alamayan eski Belediye Başkanı Muharrem Uysal’ın oğlu ve gazeteci Mehmet Fatih Uysal, hastaneden randevu aldıktan 4 gün sonra yaşamını yitirdi.

Uysal’ın cenazesi Akşemsettin Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ulu Mezarlık’ta toprağa verildi.

“15 GÜN SONRA DOKTOR YÜZÜ GÖREBİLDİM”
Uysal’ın 15 gün boyunca hastane randevu bulmaya çalışırken yaşadıklarını sosyal medya hesabından şu sözlerle anlatmıştı:

“Ağır bir hastalık geçiriyorum. Bu acayip sağlık politikası sonucu ancak 15 gün sonra doktor yüzü görebildim. Çektiğimiz eziyette yanıma kar kaldı. Cuma günü de hastaneye yatacağız. Hayırlısı bakalım”

Gazeteci Mehmet Fatih Uysal, sağlık sisteminin sakatlığı yüzünden ani olarak aramızdan çekip gitti.
Mehmet Fatih Uysal, sosyal medya hesabından 16 Aralık’ta şu mesajı paylaşmıştı: “Hastalanırsan da sessizce hastalan, iyileşirsen de sessizce iyileş, ölürsen de sessizce öl…”
20 Aralık’taki paylaşımı ise şöyleydi: “Ağır bir hastalık geçiriyorum. Bu acayip sağlık politikası sonucu ancak 15 gün sonra doktor yüzü görebildim. Çektiğim eziyet yanıma kâr kaldı. Cuma günü de hastaneye yatacağız. Hayırlısı bakalım.”
Gazeteci Fatih Uysal, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlığı şikayetiyle 24 Aralık’ta Acil’den hastaneye yatıyor. Ne yazık ki, tedavi geciktiği için 26 Aralık Pazartesi sabahı da hayata veda ediyor.

RANDEVU ALMAK NEREDEYSE İMKANSIZ!
Çorum’da, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden, özellikle belirli branşlarda randevu almak, neredeyse imkânsıza yakın. Acil Servis’e günlük bin civarında hasta geliyor. Poliklinikler tamamen dolu.
Başhekim Doç. Dr. Sinan Zehir, olağanüstü bir özveriyle çalışıyor. Hekimler, hemşireler, diğer sağlık personeli yine insanüstü bir gayret gösteriyor. Ama anlaşılan o ki; sistem çökmüş!
Bu yoğunluğa dayanmak mümkün değil. Eski Devlet Hastanesi’nin yerine yapılacak yeni hastane, yılan hikâyesine döndü. Özel hastaneler de olmasa, Çorumlu’nun hali tam perişan. Zaten özellerde de büyük yoğunluk var.
Ağır hastalığına rağmen randevu alamadığı için tedavisi geciken ve vakitsiz hayattan kopan meslektaşımız Fatih için çok üzülüyoruz ve bu vesileyle sağlık sektörünün içine düştüğü çıkmazı da Çorum kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Maalesef, “Fatih’i kim öldürdü?” sorusunu tam da bu aşamada sormak zorundayız. Sistemi sorgulamak zorundayız.’

Düşünceni söyle, yorum yaz...