21 Aralık 2022 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUM’DA 200 BİN YILLIK YAŞAM İZLERİ BULUNDU

Çorum’da Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nce yürütülen “Çorum Tarih Öncesi Dönem Yüzey Araştırması Projesi” kapsamında yapılan yüzey araştırmalarında yaklaşık 200 bin yıllık olduğu değerlendirilen yaşam izlerine ulaşıldı.
Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Ozan Özbudak, AA muhabirine, yüzey araştırmasında avcı toplayıcı döneme ait yaklaşık 200 bin yıl öncesine ait yaşam izlerinin yanı sıra yaklaşık 8 bin 500 yıl öncesine ait ilk yerleşik hayata dair izlere de rastladıklarını söyledi.
“ANADOLU’DAKİ EN ESKİ İNSAN KÜLTÜRÜNE AİT İZLER 1 MİLYON YILA KADAR ULAŞMAKTA”
Anadolu’nun arkeolojik açıdan zengin bir bölge olduğuna işaret eden Özbudak, “Anadolu’daki en eski insan kültürüne ait izler 1 milyon yıla kadar ulaşmakta. Özellikle Niğde’deki Kaletepe, Konya’daki Dursunlu gibi yerleşmelerden bunları biliyoruz. Bizim araştırmamızda şimdilik 200 bin yıla kadar ulaşan veriler bulduk. Bu dönem Orta Paleolitik Dönem olarak tanımlanıyor tüm dünyada. Belli taş aletler yapım gelenekleri ve teknikleriyle tanımlanıyor. Biz de arazide bulduğumuz ve tüm dünyaca kabul edilmiş tekniklere dayanarak 200 bin yıl gibi bir tarihi ortaya koyuyoruz. Araştırmalarımızı genişlettiğimizde daha eskilerine ulaşacağız.” dedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...