24 Kasım 2022 Haber Yayın Tarihi:

“Öğretmenlik, bütün mesleklerin
temelidir, en kutsal meslektir”


Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, “Öğretmenlik; emek, sevgi ve sabır isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek değerde olan, sevgi, şefkat, hoşgörü ve fedakârlık mesleğidir” dedi.
24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan ADD Şube Başkanı Demirer, öğretmenliğin bütün mesleklerin temeli, en kutsal meslek olduğuna vurgu yaptı.
Demirer, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihi, ülkemizde 1981 yılından itibaren “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Öğretmenlik; emek, sevgi ve sabır isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek değerde olan, sevgi, şefkat, hoşgörü ve fedakârlık mesleğidir.
Akademisyenlerden sanatçılara, doktorlardan hukukçulara, mühendislerden ekonomistlere tüm meslek sahipleri, kendilerini insan yetiştirmeye adamış öğretmenlerin eseridir.
Öğretmenlik, bütün mesleklerin temelidir, en kutsal meslektir.
Bir öğretmenin en büyük mutluluğu başarılı, ülkesine ve insanlığa yararlı öğrencilerini görmektir.
Büyük Atatürk; “Öğretmenler! Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir” sözleriyle öğretmenlere, cumhuriyeti emanet ettiği Türk Gençliği’ni fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür ve yüksek karakterli nesiller olarak yetiştirme görevi vermiş, bu nedenle de onlardan “İkinci Ordu – İrfan Ordusu” diye söz etmiştir.
Atatürk’ün Türk Ulusuna hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini aşmak için, öncelikle nitelikli, laik ve bilimsel bir “Milli Eğitim Sistemi”nin ve görevinin bilincinde olan bir “İrfan Ordusu”nun gerekliliği açıktır.
Siyasi iktidarların devleti; öğretmenlik mesleğinin onur ve itibarını yükseltecek, eğitim emekçilerinin özlük haklarını ve emeklerinin karşılığını görevlerinin önemi ile uyumlu hale getirecek ve Milli Eğitim Sistemi’ni laik ve bilimsel temellere oturtacak bir anlayışla yönetmelerinin, Ulusun ve ülkenin geleceği açısından yaşamsal önemde olduğu unutulmamalıdır.
Ebedi Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aramızdan ayrılan ve görevi başında şehit olan bütün öğretmenlerimizi minnet ve şükranla anıyor, çocuklarımızı akıl ve bilim yolunda eğiten sevgili öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...