10 Kasım 2022 Haber Yayın Tarihi:

27 Bin Ton Ceviz Hasat Edildi

Çorum’un meşhur Oğuzlar cevizinde hasat dönemi sona erdi. Türkiye’deki üretimin yaklaşık yüzde 8’inin yapıldığı Oğuzlarda bu yıl 27 bin ton ceviz hasat edildi.

Dalından indirilmeden alıcı bulan, yerel halk arasında “kabuğuna sığmayan lezzet” olarak nitelendirilen Oğuzlar cevizi, zahmetli bir sürecin ardından tüketiciye ulaşıyor. Dağlık bir yapıya sahip ilçede ceviz hasadı rakıma göre 30 güne kadar sürebiliyor.

Uzun bir sopa yardımıyla dalından indirilen ceviz, toplanarak el yordamıyla yeşil kabuğundan ayrılarak kurutmaya alınıyor. İlçe merkezindeki cadde ve sokaklarda kurutulan ceviz, daha sonra paketlenerek tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Kolay kırılan ince kabuğu, lezzeti, beyaz rengi, yüksek yağ oranı gibi özellikleriyle öne çıkan Oğuzlar cevizinin fidanı da çiftçiler tarafından tercih ediliyor.

Başkan Açıkladı: 27 Bin Ton Ceviz Üretildi

İlçede Eylül ayında başlayan hasat dönemi 30 gün süren çalışmaların ardından sona erdi. Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Oğuz Hantal, hasat dönemini sorunsuz şekilde tamamladıklarını, cevizlerin bir kısmının tüketiciye sunulduğunu, bir kısmının da ambarlara kaldırıldığını söyledi. Ceviz siparişlerinin devam ettiğini belirten Hantal, Oğuzlar cevizinin Türkiye’nin her yerinden talep edildiğini dile getirdi. Ceviz hasadının yoğun emek gerektirdiğine işaret eden Hantal, “Türkiye’nin ceviz üretiminin yüzde 8’ini biz karşılıyoruz. Geçen yıl 26 bin ton civarında ceviz üretmiştik. Bu yıl yaklaşık 27 bin ton civarında ceviz elde ettik” diye konuştu.

Rekolte Düştü, Kalite Arttı

Bu yıl ilçede dolunun etkili olduğu bölgelerde rekoltenin düştüğünü ama yüksek kaliteli ceviz elde ettiklerini belirten Hantal, “Kaliteli cevizimizi tüketicilerimize sunmaya devam ediyoruz. Dolu nedeniyle Cumhurbaşkanı’mız zarar gören çiftçilere gübre desteği verdi, onları da en kısa sürede üreticilerimize dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...