1 Kasım 2022 Haber Yayın Tarihi:

YÜREKLERDEKİ
ATEŞLERİ SÖNMÜYOR

Deprem kurbanı minik melekler anıldı

YÜREKLERDEKİ
ATEŞLERİ SÖNMÜYOR

2020 yılında İzmir’de meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin acısı dinmek bilmiyor.
30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de yaşanan deprem felaketinde, Çorumlu Yücel ailesi de 5 ferdini kaybetmişti.
İzmir’in Bayraklı ilçesinde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nda göçük altında kalarak yaşamını yitiren babaanne Arife Yücel ile torunları Diren, Lena, Vera ve Feda, Kuşsaray Köyü’nde düzenlenen programla anıldı.
2 yıl önce meydana gelen ve 27’si çocuk toplam 117 kişinin hayatını kaybettiği İzmir depreminin acısı yürekleri parçalamaya devam ediyor.
6.6 büyüklüğündeki İzmir depreminde Bayraklı İlçesinde bulunan ve tamamen yıkılan 8 katlı Rıza Bey Apartmanı 36 cana mezar olmuştu.
Depremde Çorum Merkez Kuşsaray Köyü’nden de aynı aileden 4’ü çocuk toplam 5 kişi hayatını kaybetmişti.
Nilay – Deniz Yücel çiftinin çocukları Lena (4) ve Vera (6), Emine Toklu Yücel – Hüseyin Yücel çiftinin çocukları Feda (10) ve Diren (3), babaanneleri Arife Yücel (62) ile birlikte enkaz altında kalmış ve kurtarma çalışmaları sonucu cansız bedenlerine ulaşılmıştı.
Depremin ikinci yıldönümünde Kuşsaray Köyü’nde anma programı düzenlendi.

“BİRİLERİNİN KÂR HIRSI UĞRUNA
CANLARIMIZI KAYBETTİK”

Anma programında konuşan Feda ve Diren Yücel’in babaları Hüseyin Yücel, birilerinin daha fazla kâr uğruna, rant uğruna çürük binalar yapması sonucu canlarını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, depremin ikinci yılında tekrar mezarları başında hem annelerini, hem kızlarını ve yeğenlerini andıklarını ifade etti.
Hüseyin Yücel, “Annemiz, çocuklarımız Rıza Bey Apartmanı’nda hayatlarını kaybettiler, beton bloklar arasında kaldılar ama Rıza Bey Apartmanı’nın herkese ibret olması gereken bir hikayesi var. Hikayeyi biz her yerde, her zaman, herkese haykırıyoruz.
Bu apartmana 1994 yılında başlanıyor, 1997 yılında bitiriliyor. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni müteahhidin bazı maddi problemler yaşaması. Bazı kat maliklerine dairelerini satıyor, onların verdikleri paralarla apartmanı bitiriyorlar. 2005 yılında orta şiddette bir depremde, binanın kolon ve kirişleri hasar alıyor. Henüz 7 yıllık binalarını neden böyle bir hasara maruz kaldığını müteahhide sormak yerine, ruhsatsızca epoksi yaparak belediyeden ruhsat almadan taşıyıcı sisteme müdahale ederek ‘bu apartman artık 7 şiddetinde depreme bile dayanır’ diyorlar. Çünkü çok ucuza malettikleri binalarını, mallarını korumak istiyorlar. Sonra 2011 yılında yine orta şiddetli bir deprem yaşanıyor Rıza Bey Apartmanı’nda, yine hasar alıyor bina. Bu kez Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi’ne başvuruyor. Deprem Etüt Merkezi’nden geliyorlar binanın muayenesini yapıyorlar. Mühendisler diyorlar ki sizin binanızda kötü kalitede beton kullanılmış. Demir az kullanılmış. Binanın ağır çıkmaları var. Kendisinden önce 1974 yılı yönetmeliğine bile aykırı yapılmış. Ve sizler binanızı epoksi denen madde sıkarak güçlendirdiğinizi sanmışsınız ama, maalesef binanıza dinamit döşemişsiniz. Acilen zemin etüdü yaptırmanız ve binanızı kentsel dönüşüme sokturmanız gerekiyor diyorlar. Kat malikleri ne yapıyor? Ellerini ceplerine sokmamak için, bazı kat malikleri binadan dairelerini satarak ayrılıyor. Bazıları kendileri oturmadıkları dairelerini kiraya veriyor. İşte bu sattıkları dairelerden birini de 2013 yılında, bunlardan habersiz olarak biz satın aldık. Müteahhidin kar güdüsü, binayı çizen mimarın mühendisin kar güdüleri, kat maliklerinin kar güdüleri, hepsi parayı düşünüyor başka hiç bir şey düşünmüyorlar. Ve bunların hepsi Bayraklı Belediyesi tarafından tespit edilmesine rağmen, Bayraklı Belediyesi de özel mülkiyeti ve parayı düşünüyor. Ve bunların hepsi tek bir kelimeye sığıyor. Kader. Bunlar kader değil, alçaklık. Canlarımızı aldılar ama, biz bunları haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

ÇOCUKLAR GÖKYÜZÜNE BALON BIRAKTI
Baba Hüseyin Yücel’in konuşmasının ardından Dede Şahin Polat, gülbeng ve dualarla depremde hayatlarını kaybeden Yücel ailesinin fertlerini andı.
Anma programında depremde hayatını kaybedenler 27 çocuğun anısına programa katılan çocuklar tarafından 27 adet balon uçuruldu.
Depremde 4 çocuğunu kaybeden anne ve babalar, gökyüzüne bırakılan balonlara uzun süre bakarak gözyaşı döktü.
Anma programına; CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve eşi Perinay Gazioğlu Tahtasız, CHP İl Başkan Yardımcısı Ferda Suiçmez, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Anma programının sonunda katılımcılara lokma ikramında bulunuldu.
CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise aynı zamanda kendi akrabası olan Yücel ailesinin acısını paylaşarak, anne ve babaları teselli etmeye çalıştı.
Yücel ailesine başsağlığı ve sabır dilerken, İzmir depreminin ve bu acının unutulmamasını, sorumluların cezalandırılmasını, Rızabey Apartmanı’nın da acılı ailelerin talepleri doğrultusuna çocuk parkı yapılmasını temenni ediyoruz.

Düşünceni söyle, yorum yaz...