10 Eylül 2022 Haber Yayın Tarihi:

ÖĞRETMENLER, MAHMUT ÖZER’E GÜVERCİNLE MESAJ GÖNDERDİ


Manisa’da Hürriyetçi Eğitim-Sen’e bağlı öğretmenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binası önünde toplanarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ve maaş promosyonlardaki adaletsizliğe karşı Milli Eğitim Bakanlığı’na yüzlerce dilekçe, elektronik posta ve sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaptılar ama sesini duyuramadılar. Son çare olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e posta güvercinleriyle mesaj gönderdiler.
Posta güvercinlerini göndermeden önce basın açıklaması yapan Hürriyetçi Eğitim Sendikası İl Başkanı Haldun Bilgi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in eğitimcilerin sorunlarına karşı sağır ve dilsiz olduğunu ve yaşanan hiçbir soruna cevap vermediğini ifade etti.
Başkan Bilgi yaptığı açıklamada, “Mesleki itibarımız her yıl çıkartılacak garip garip uygulamalarla, enflasyonun altındaki maaş zamlarıyla ayaklar altına serilmek isteniyor. Yaşanan olumsuzluklara karşı eğitimcilerin yükselen feryatlarına eski bakanlar olduğu gibi Milli Eğitimin yeni bakanı Mahmut Özer’de sağır ve dilsiz kalmayı tercih ediyor.
Yangından mal kaçırırcasına hazırlanan bir buçuk sayfalık öğretmenlik meslek kanunu ne yazık ki öğretmenlerin ihtiyacını karşılamaktan ve bilimsellikten bir hayli uzaktır. Bu ucube düzenleme ile öğretmenlerimize 1000 lira ücret artışı yapabilmek için adeta bin dereden su getirilmiş ve 604 bin öğretmenin motivasyonu alt üst edilmiştir.
Bunun için yüzlerce dilekçe verdik. E-posta gönderdik. Sosyal medyalarda paylaşımlarda bulunduk. Bunlar yetmedi bakanlık önünde eylem yaptık. Zahmet edip sesimizi dinleyen bir bakanlık yetkilisi olmadı.
TÜİK verilerine göre bile oldukça yüksek seyreden enflasyonu ve hayat pahalılığını dikkate alınmadan ve güncellenmeden yapılan maaş promosyonu anlaşmaları eğitimcilerin büyük mağduriyet yaşamasına sebep olmuştur. Bu mağduriyetin giderilmesi için promosyon anlaşmalarının iptal edilip tekrar düzenlenmesi talep etmiştik. Ancak her zamanki gibi bu talebimizde kulak arkası değildi.
Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Sayın Milli Eğitim Bakanı’na sosyal medya üzerinden milyonlarca mesaj attık, Bakanlığa dilekçe verdik, elektronik posta gönderdik, ne yazık ki kendisine ulaşamadık. Ulaşılamaz Bakanımıza, son çare olarak elimizdeki bu güvercinleri gönderiyor ve mesajlarımızın ulaşmasını ümit ediyoruz.
Umarım sesimizi duyar. Sayın Bakan, ne zaman gerçek anlamda eğitim çalışanlarının yanında olduğunuzu hissettireceksiniz? Eğitim çalışanlarının saygınlığı ile kimsenin oynamasına izin vermeyeceğiz ve bedeli ne olursa olsun daima arkadaşlarımızın haklı, gür ve hür sesi olacağız” diye ifade etti.
Açıklamanın ardından şube başkanı Bilgi ve beraberindeki öğretmenler sembolik olarak posta güvercinlerini salarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e mesaj gönderdi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...