31 Temmuz 2022 Haber Yayın Tarihi:

MUHARREM AYI BARIŞ, HUZUR, KARDEŞLİK VE SAĞLIK GETİRSİN

Hak ile batılın,
Doğru ile eğrinin,
Mazlum ile zalimin kavgasıdır KERBELA…
Ehlibeyt ve tüm mazlumlar için tuttuğumuz yas, Hak katında kabul olsun…


Kutsal Muharrem ayı başladı.
Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ay olan Zilhicce sona ermesiyle Muharrem ayı başlar.
Muharrem ayı, Hicri takvime göre yılın birinci ayı kabul edilir. Aşure günü ise Muharrem ayının onuncu günüdür.
Bu yıl Temmuz ayına tekabül eden Muharrem ayı, 30 Temmuz Cumartesi günü başladı.
Muharrem ayının onuncu günü olarak kabul edilen Aşure Günü ya da Aşura Günü, 8 Ağustos Pazartesi günü idrak edilecek.

MUHARREM AYININ ANLAMI NEDİR?
Muharrem Arapça bir kelime olup, kelime kökü itibarıyla “haram”dan türedi. Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamında.
Araplar, İslamiyet öncesi dönemde dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan “Muharrem” ayında birbirlerine savaş açmak gibi “yasaklanan” fiillerden kaçınır ve uzaklaşırlarmış.
Muharrem Ayı’nda tutulan orucun nedeni, Ehlibeyt’in çektiği çilelerin yasını tutmaktır. Bu ayda ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımlar da toplum dayanışması açısından örnek teşkil etmektedir.
680 yılı Muharrem Ayı’nda Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin şehit edilmiştir.
Kerbela olayı bir vahşettir. Burada ölen ve öldüren aynı dinin insanlarıdır. Kardeş kavgasının acısı her zaman daha derinden hissedilmiştir. Bugün de ülkemizde ve bölgemizde kardeş kavgaları yaşanmaktadır. Mazlum ve zalimin savaşı günümüzde de sürmektedir. Kardeş kavgasının yaşanmadığı, yoksulların gözetildiği, bolluk ve bereketin hakim olduğu bir ülkede ve dünyada yaşama özlemimizi Muharrem Ayı nedeniyle çok daha sesli dile getiriyoruz. Bu ay tüm insanların birbirine yakınlaştığı, zulme karşı mazlumun yanında yer aldığı, gönülden dağıtıp, paylaşmanın huzuruna erdiği çok özel bir aydır.
İslam tarihinde dönüm noktası sayılabilecek olayların yaşandığı önemli bir ay olan Muharrem Ayı, içerisinde paylaşmanın, şükretmenin, bir arada olmanın, bereketin adı olan Aşure Günü’nün ilahi bereket ve feyzinin yanı sıra, zulme boyun eğmeyen, adaletin ve doğruluktan ayrılmayan Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi hüznünü de barındırmaktadır.
Muharrem Ayı’nın tüm insanlığımıza sağlık, barış, adalet ve kardeşlik getirmesini, tutulan Yas-ı Matem oruçlarının ve yapılan ibadetlerin Hak katında kabul olmasını diliyoruz…

Düşünceni söyle, yorum yaz...