22 Haziran 2022 Haber Yayın Tarihi:

ÇEŞİTLİ İLLERDE BUĞDAY TARLALARI YANIYOR

Türkiye’de peş peşe buğday tarlaları yandığı öğrenildi. Bu da bir tesadüf mü acaba?… Dünyada buğday krizi yaşanırken, Türkiye’nin birçok bölgesinden buğday tarlaları yanmaya devam ederken, her nedense bu yangın haberlerine yazılı ve görsel basında görmek mümkün değil. Neden acaba? Çeşitli bölgelerde peş peşe çıkan buğday tarlaları yangınları akıllarda bir çok soru işareti bırakmaya devam ediyor. Yaklaşık 20 milyon tonluk buğday hasadının beklendiği tarlalar Türkiye’nin dört bir yanında birer birer yanıyor. Çok sayıda illerde çıkan buğday tarlalarındaki yangınlar hiç şüphe uyandırmıyor mu?.

İşte tespit edilebilen yangınların olduğu iller;

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Kayapınar ileçsinde bin 500 dönümlük buğday ekili arazi adeta küle döndü.

MARDİN

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Hocaköy’de, elektrik tellerinden sıçrayan kıvılcım buğday tarlasının alev almasına neden oldu. Buğday tarlası kül oldu.

AYDIN

Aydın’ın Söke ilçesi Akçaya ile Pamukçular Mahalleleri arasındaki buğday tarlasında belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Ekiplerin 2 saatlik çalışmasının ardından yangın kısmen kontrol altına alındı.

Yangında 35 dönüm zeytinlik alan zarar gördü. Bu arada yangın alanında güvenlik önlemi alan astsubay düşerek ayağından yaralandı.

OSMANİYE

Osmaniye’nin Çolaklı köyü yakınlarındaki buğday ekili tarlada belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bir helikopterin de alevlere havadan müdahale ettiği yangın, ekiplerin 2 saatlik çalışması sonucu kontrol altına alındı. Yaklaşık 300 dönüm buğday ekili alan ile bir biçerdöver zarar gördü.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da araçla Çorlu – Sarılar yolundan geçen kişiler tarafından yola sigara izmariti atıldı. Atılan izmaritler, yol üzerindeki tarlada yangının çıkmasına neden oldu. Rüzgarın da etkisiyle, Temeldubas’a ait biçilmemiş buğday tarlası alev alev yandı.

BURSA

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Çalı Mahallesi’nde bulunan bir buğday tarlasında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangına Bursa Büyükşehir itfaiye ekipleri müdahale etti. Yaklaşık 50 dönümlük buğday ekili tarla küle döndü.

GAZİANTEP

Gaziantep İslahiye’ye bağlı Yeniköy Mahallesi kırsalındaki buğday tarlasında belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın 2 saatte söndürüldü. Yangında, 70 dönüm buğday ekili alan zarar gördü.

Düşünceni söyle, yorum yaz...