12 Ocak 2022 Haber Yayın Tarihi:

Çorum halkı, Tarihi Çorum Meydanını heyecanla bekliyor

Tarihi Çorum Meydanı için çalışmalar hız kazanırken, Çorum halkı da projenin bir an evvel hayata geçirilmesi için sabırsızlanıyor. 

Şehrin tarihi kimliğinin açığa çıkarılması, korunması ve tarihi bir meydana kavuşması için yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Ulucami’nin etrafındaki Güpür Hamamı, Dikiciler Arastası, Saat Kulesi, Velipaşa Hanı gibi tarihi yapıların bulunduğu bölgelerde kamulaştırma çalışmaları son aşamaya gelirken Halk Bankası Çarşı Şubesi’nin yıkımı da kısa süre içerisinde gerçekleştirilecek. 

Tarihi Çorum Meydanı Projesiyle ilgili görüşlerini aldığımız vatandaşlar projenin bir an önce hayata geçmesi için sabırsızlandıklarını belirtiyor. Vatandaşlar, “Tarihi Meydan Projesinin hayat geçmesi Çorum için çok güzel olur.  Saat Kulesi civarı şehrin en güzel yeri, dünyanın merkezi. Burada meydanın açılması, tarihin ortaya çıkarılması turizm açısından da çok iyi olur. Yapılan bu çalışmayı destekliyoruz. Belediye Başkanımız Çorum’a güzel hizmetler yapmaya çalışıyor. Başkanımızı destekliyoruz. Gayet hızlı ve aktif bir başkan” diyerek görüşlerini belirtti. 

Tarihi Meydan için bir adım daha

Tarihi Çorum Meydanı projesi içerisinde kalan Ziraat Bankası Şubesi’nin boşaltılması için de önemli bir adım daha atıldı. Halk Bankası Çarşı Şubesinin boşaltılması ve yıkım çalışmalarının başlaması ile gözler Ziraat Bankası binasına çevrilmişti. 

Ulucami civarında yer alan Ziraat Bankası binasının meydan yapılmak üzere Çorum Belediyesi’ne devredilmesiyle ilgili yaptıkları çalışmaların çok olumlu yönde ilerlediğini kaydeden Başkan Aşgın, “Tarihi Meydan Projesini hayata geçirmek için titiz ve yoğun çalışıyoruz. Adeta ilmek ilmek işliyoruz. Bu uzun süreci mümkün olduğu kadar kısaltmak bir an evvel şehrimizle tarihi meydanı buluşturmak istiyoruz.” İfadelerini kullanan Başkan Aşgın, Ziraat Bankası yerine 21 milyon TL değer biçildiğini, bunun da bankanın ileriye yönelik tahakkuk edecek vergi borçları karşılığında mahsup edilmek üzere yerinin belediyeye devrinin gerçekleştirildiğini söyledi. Başkan Aşgın, “Ziraat Bankasının yıkılmasıyla da meydan projesinin gerçekleşmesinin önünde hiçbir imar sorunu kalmıyor.” dedi. 

Tarihi meydanın içerisinde yer alan Dikiciler Arastası, Saat Kulesine bakan dükkânların cephe sağlıklaştırması gibi çalışmaları yaptıklarını, eski Halk Bankası binasını ve Ziraat Bankası binasını da kısa sürede yıkacaklarını vurgulayan Başkan Aşgın, “Tüm çalışmamızda olduğu gibi Tarihi Meydan Projemizde de her zaman yanımızda yer alan ve desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza, Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi’ye, AK Parti MKYK Üyesi – Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’a, Milletvekillerimiz Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu’ya, AK Parti İl Başkanımız Yusuf Ahlatcı’ya, tüm teşkilatımız ve Belediyemizdeki mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...