8 Ocak 2022 Haber Yayın Tarihi:

MECLİSDE Garibanlar, GÜNDEME BİLE GELEMEDİ


Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grubu, Çorum Belediyesi’nin Sosyal Destek Kartı için belirlenen kullanılabilir limitin 170 liradan 500 liraya çıkarılmasını, ayrıca kayıtlı ihtiyaç sahiplerinin tamamının 2022 yılında ödeyecekleri su faturalarının belediye bütçesinden karşılanmasını önerdi.
CHP Grubunun önerisi, gündeme bile alınmadan AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.
Belediye Meclisi’nin Ocak ayı olağan toplantısında CHP Grubu tarafından ek gündem maddesi verildi.
CHP Grubu, Sosyal Destek Kartı için belirlenen kullanılabilir limitin 170 liradan 500 liraya çıkarılmasını talep etti. Önergede, “Sosyal Destek Kartı Projesi kapsamında ihtiyaç sahiplerine yapılan alışveriş limitlerinin 170 TL’den 2022 yılında 500 TL’ye çıkarılması hususunun ve bu proje kapsamında kayıtlı ihtiyaç sahiplerinin tamamının 2022 yılında ödeyecekleri su faturalarının belediyemiz bütçesinden karşılanması konusundaki önergemizin gündeme alınıp Belediye Meclisi’nde görüşülerek karar bağlanmasını CHP grubu olarak arz ve talep ederiz” denildi.
Önergeye, CHP Belediye Meclis Üyeleri; Tuncay Yılmaz, Nazik Bulut, Erkan Özbal, Adeviye Meserret Gariboğlu, Didem Tokgöz Semiz, Şentürk Gülnaz, Mustafa Gürbüzer ve Hüseyin Gazi Uysal imza attı.
Önergenin gündeme alınması AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.
CHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz ve Meclis Üyesi Nazik Bulut ise önerinin gündeme bile alınmadan, görüşülmeden direk reddedilmesini eleştirerek, “170 lira ile bir marketten ne alınabilir?” diye sordu.

“VATANDAŞ 170 TL İLE ÜRÜN RAFLARINI İZLEMEKTEN ÖTEYE GEÇEMİYOR”
Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, sosyal destek kartı ile dar gelirli vatandaşlara sağlanan gıda desteğinin tutarının artırılması talebini yineledi.
Ülke ekonomisinde yaşanan sorunlar nedeniyle mevcut 170 TL’lik tutarın yeterli olmadığını vurgulayan Nazik Bulut, şunları söyledi:
“CHP grubu olarak halkımız ve esnafımız yararına olan bütün projelerde olduğu gibi bu projenin sonuna kadar arkasındayız. Bu proje kapsamında ihtiyaç sahipleri tespit edilip 4 gruba ayrılıyor. Aylık yardım alanlar, iki ayda bir yardım alanlar, üç ayda bir yardım alanlar, dört ayda bir yardım alanlar.
Dar gelirli vatandaş hangi grupta yer alırsa alsın sosyal destek kartına yüklenen rakamlar değişmiyor.
Her bir aile için belediyemizin verdiği yardımın miktarı sadece 170 TL. Yani bir elektrik faturası bile etmiyor. Vatandaş enflasyonun altında inim inim inlerken elektrik harcayamazken, doğalgaz yakıp ısınamazken, kirasını ödeyemezken, çocuğunu okutamazken bırakalım da karnını bari insan gibi doyursun. Hepiniz market alışverişi yapıyorsunuz mutlaka. Soruyorum her birinize 170 TL ye ne alabiliyorsunuz? 170 TL ile 2 ürünü aynı sepete koyma şansınız bile yok. Yağ alırsan çay alamıyorsun, un alırsan şeker alamıyorsun.

500 TL’YE ÇIKARILSIN
Durum tespitimiz şudur ki çok iyi niyetle başlatılan bu projenin uygulanabilirliği kalmadı. Çünkü vatandaşlarımız yerel esnafa gidip ne istiyorsa alabilecekti. Sorun da bu zaten. Vatandaş 170 TL ile ürün raflarını izlemekten öteye geçemiyor. TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 36 yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 80 olarak gerçekleşti. Aralık 2021 itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 19,6, yurt içi üretici fiyatları yüzde 43,86 arttı. Şartlar böyleyken bu güzelim projeyi güçlendirmek için ne gerekiyorsa bizlerde yapmaya hazırız.
Yönetime sosyal destek kartı konusunda önerilerimiz 2022 de bu limitlerin en az 500 TL’ye çıkarılması. Bu konuyla ilgili biraz önce verdiğimiz önerge sizlerin oylarıyla reddedildi. Belli ki hepinizin tuzu kuru. Öteden beri bu sistemin içine giren ihtiyaç sahiplerinin durum tespitlerinin sağlıklı bir şekilde yapılıp güncellenmesi bu sayı düşürülebiliyorsa en makul sayıya düşürülerek ihtiyaç sahibi olmayan vatandaşların bu sistemden çıkarılmasıdır. 7200 ailenin sosyal destek kartı kapsamında olduğunu biliyoruz. Yapacağınız saha çalışmaları neticesinde işe giren gelir seviyesi değişen, işten ayrılıp gelir kaybı yaşayan vatandaşların sıkı bir denetimden geçirilerek gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenip yapılacak yardım limitlerinin bu ölçülerde artırılmasını talep ediyoruz.”

“BU SENE İÇERİSİNDE 225 LİRAYA ÇIKARACAĞIZ”
Nazik Bulut’a cevap veren Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, “Gelen insanların kategorilerine göre desteğimizi veriyoruz. Kendi bütçemiz içerisindeki ayarlamış olduğumuz rakamları biz burada veriyoruz. Geçen yıl içerisinde toplam 3 milyon 700 bin lira. 1310 aileye yaklaşık 211 bin lira kira desteği, su desteği veriyoruz. Sosyal belediyeyi en iyi şekilde yapıyoruz. 175 TL kart miktar tutarımızı da bu sene içerisinde 225 liraya çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

ÖNERGENİN REDDEDİLMESİNE TEPKİ
Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, önergelerinin reddedilmesine tepki gösterdi. Yılmaz, “Yine okumaksızın önergemiz reddedildi. Daha önce pandemi nedeniyle birçok önerge verdik. Reddedildi. Yine reddedildi. Çünkü CHP’den geliyorsa, okumaksızın reddedilmeli. Çorumluların vicdanına bırakıyoruz” dedi.

“170 TL İLE EL İNSAF, NE ALABİLİRSİN?”
Tuncay Yılmaz, “170 TL ile el insaf, ne alabilirsin?” diye konuştu.
Yılmaz, “Lemzi başkan Nazik hanımı ve CHP’yi ‘bilgisizlikle’ suçladı. İki dakika önce Nazik hanımın söylediği hangi konu yanlıştır? ‘4 kategori’ dedi, onayladınız. ‘175 TL’ dedi, onayladınız. Buna rağmen bilgisiziz. Öyle bir yoksul yığını yarattınız ki 19 yıllık iktidarınızda, küçük rakamları kocaman kocaman yuvarlayıp ‘yardımlar yapıyormuş’ gibi anlatmak sosyal belediyecilik mi? Verdiğiniz rakam doğrudan 3 milyon 700 bin. Genel bütçedeki yüzdelik dilimi kaça geliyor? Bu mu sosyal belediyecilik? Doğalgaz, elektrik, su faturalarına ilişkin destek verilmesini çok beğendik. Biz de destekledik. Sizin önerinizdi, kabul ettik. Onda da 211 bin lira. Marketlere gidiyoruz, hayat pahalılığını görüyoruz. 170 TL ile el insaf, ne alabilirsin? ‘Bütçeleri Çorumlu için harcayalım’ dedik. Geldiğimiz noktada har vurup harman savurmaya döndü” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...