8 Ocak 2022 Haber Yayın Tarihi:

AŞGIN’A 60 MİLYONLUK KREDİ YETKİSİ

Çorum Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a kamu, özel veya İller Bankası’ndan 60 milyon TL’lik kredi kullanılması için yetki verdi. Kredinin 2022 yılı yatırım programı içerisinde ihale edilecek projeler ile gerektiğinde gayrimenkul satın alma, kamulaştırma giderleri, cari giderler ile mal ve hizmet alımlarında kullanılabileceği belirtildi.
Çorum Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a 60 milyon liralık kredi kullanım onayı verildi.
Çorum Belediye Başkanvekili İsmail Bölükbaşı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

DENETİM KOMİSYONU YENİDEN BELİRLENDİ
Toplantıda belediyenin hesap ve kayıt işlemleri için Denetim Komisyonu seçimi yapıldı. Kapalı oy yöntemiyle yapılan seçimde AK Parti’den 3, CHP’den ise 2 meclis üyesi komisyonda yer aldı. AK Parti’den Belediye Meclis Üyeleri İsmail Bölükbaşı, Kenan Özüyağlı, Meryem Demir seçilirken, CHP’den de Belediye Meclis Üyeleri Nazik Bulut ve Şentürk Gülnaz Denetim Komisyonu’nda görev aldı.

KENT MOBİLYALARI KİRAYA VERİLECEK
Belediye sınırları içerisinde bulunan kent mobilyalarının 10 yıllığına kiraya verilmesi konusu da Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Söz konusu gündem maddesi kabul edildi.

MİLLET BAHÇESİNDEKİ RESTORAN, KAFETERYA VE BÜFELER DE KİRALANIYOR
Çepni Mahallesi’nde bulunan Millet Bahçesi’ndeki restoran, kafeteryalar ile büfelerin 10 yıllığına kiraya verilmesi konusu meclis gündemine geldi.

CHP’DEN 10 YIL KİRALAMAYA İTİRAZ
Gündemle ilgili söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Gürbüzer, 10 yılın çok uzun bir süre olduğunu belirtti. 5 yıllığına verilmesinin daha uygun olacağını belirten Gürbüzer, “10 yıllığına kiraya verdiğimiz zaman önümüzdeki iki yönetimin daha bu konudaki tasarrufu elinden almış oluyoruz. Bizden sonraki yöneticiler belki burayı daha farklı değerlendirebilir. Buranın 5 yıllığına kiraya verilmesi daha uygun olur” dedi.
Belediye Başkanvekili İsmail Bölükbaşı ise ciddi tamirat ve tadilat işlerinin yapılması gerektiğini, maliyetleri karşılamak adına bölgelerin 10 yıllığına kiralandığını belirtti.
Söz konusu gündem maddesi, oybirliğiyle kabul edildi.

60 MİLYON LİRALIK YETKİ
Toplantıda, 2022 yılı yatırım programı içerisinde ihale edilecek projeler ile gerektiğinde gayrimenkul satın alma, kamulaştırma giderleri, cari giderler ile mal ve hizmet alımlarında kullanılmak üzere Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a 60 milyon liralık kredi yetkisi verilmesi konusu görüşüldü.

CHP: KANUNA AYKIRI
Gündem maddesiyle ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Nazik Bulut, 2021 yılında benzer bir maddeyi daha reddettiklerini hatırlattı. Kanuna aykırı işlem yapıldığını belirten Bulut, “Kanun der ki; belediye ve bağlı kuruluşları ile bunların sermayesinin yüzde 50’sinden fazla oldukları şirketlerin faiz dahil, iç ve dış borç stok tutarı, en son kesinleşmiş bütçe gelirleri toplamının yeniden değerleme oranıyla artırılan miktarı aşamaz. Yani biz 60 milyonluk bir borçlanmayla meclis olarak yetki veremeyiz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM SÜRDÜRÜLEMEZ BİR BORCUMUZ YOK “
Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü ise “Borçsuz bir belediye değiliz. Tüm belediyeler gibi bizim de borcumuz var. Ama bizim sürdürülemez bir borcumuz yok. Geçen yıl 100 milyon liralık bir yetki aldık. Ama bunun 32 milyonunu kullandık. Biz burada yine 60 milyon liralık yetki istiyoruz ama belki 1 lirasını belki 20 milyonunu kullanırız” diye konuştu.
Teklif, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Böylece Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a kamu ve özel bankalar ile İller Bankası’ndan 60 milyon TL, 120 aya kadar vadeli kredi kullanım onayı verilmiş oldu.
Toplantı, diğer gündem maddelerinin karara bağlanmasıyla sona erdi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...