7 Ocak 2022 Haber Yayın Tarihi:

TDP’Lİ MERT: HUKUK DENİLEN MEKANİZMA “ZENGİN” İLE “FAKİRİ” EŞİTLEME SANATIDIR

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Gençlik Kolları Başkanı Emre Hidayet Mert, hukuk denilen mekanizmanın zengin ile fakiri eşitleme sanatı olduğunu belirterek, çarpıcı tespitlerde bulundu.

Emre Hidayet Mert, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çorum’da imar kanunsuzluğunun moda haline geldiğini iddia ederek, şunları dile getirdi:

“Adaletten bahis konu açılınca Ali ve Ömer olduğunu iddia edenlere buradan sesleniyorum. Siz o şerefli makamlarınızla benim verdiğim hizmet ve mücadeleyi vermeye gayret edebildiniz mi?

Şimdi kıymetli dostlarım; Geçtiğimiz günlerde ‘imar kanunsuzluğunun moda olduğunu’ dile getirmiştim ve bunu sizlerle paylaşmıştım. Bugün tüm Çorum kamuoyu ile kanunsuzluğun nasıl yapıldığını ve bu kanunların gariban halka işlenirken zenginleri teyit geçtiğini belgeleriyle öğreneceğiz.

1) Çorum ili merkez ilçesi Üçtutlar Mahallesi Ada 4714, Parsel 94’de bulunan 1.154 m2 arsa üzerine inşa edilen bir villa var. Bu arsaya inşa edilecek villa arsa taban alanı %12 toplam inşaat m2 alanın ise % 24 olması gerekiyor. Bu proje ile alakalı 1 nolu görselde hem şuan binanın dış alanı hem projesi hem de uydu görüntüsü mevcuttur. Projenin uydu görüntüsünden incelemesi yapıldığında saçak payları ile beraber arsanın %33 yani 3’te 1’ini işgal ettiği gözükmektedir.

2.’sinde ise binanın statik projesinde bir iç avlu alanı bulunmaktadır. İç avlu alanının çatısının kapatılması kesinlikle yasaktır. Ama binanın dış görüntüsünde de olduğu gibi iç avlu alanının çatısı kapatılmıştır. Ayrıca projede iç avlu alanı ruhsattan sonra ara bölme ile kapatılıp iki ayrı yaşam alanı elde edilecektir. Bunların hepsi proje dışıdır. (Çalışmayı yapan mimarı takdir etmek lazım, mülk sahibi niyet ile yola çıkarken sağlam mimara denk gelmiş.)

2) Çorum ili merkez ilçesi Üçtutlar Mahallesi Ada 694, Parsel 3’de 1.283 m2 arsası bulunan mülkün proje dışı bahçeye ruhsattan önce 60 m2 civarında bir kış bahçesi yaptığı tespit edilmiştir. TAKS yani taban alanı toplam kullanım alanının normalde %12’den 1.283 m2 arsada 153 m2 olması gerekirken 239 m2 civarında olduğu 2 nolu resimlerde görülmektedir.

3) Çorum ili merkez ilçesi Üçtutlar Mahallesi Ada 693, Parsel 19’da bulunan ruhsatı alınmış 1.028 m2 villanın ruhsattan sonra 45 m2 kadar garaj ve 50 m2 civarında ayrı bir kullanım alanı yapılmış olduğu tespit edilmiştir. Bu ekleme toplam 100 m2’ye yakındır ve usulsüzdür yani kaçaktır. 3 nolu resimde belirtilmiştir.

4) Çorum ili merkez ilçesi Üçtutlar Mahallesi Ada 4222 Parsel 1’de bulunan ana taşınmazda ki bina altına bulunun dükkan usulsüz ve ruhsatsız bir şekilde tente giyotin ile kapatılmış olup bahçe alanından 300 m2 dükkana katılmıştır. Bunlarda 4 nolu resimlerde belirtilmiştir.

Garibanın arabalarını doludan korumak için yaptırdığı sandviç panelleri bir şikayet ile gidip yıkan belediye ekipleri gözümüze soka soka yapılan bu veya bunlar gibi 100’lerce kaçak yapıya neden göz yumuyor? Belediyelerin denetleme ekibi yok mudur?

Ben hayatım boyunca yanlış bildiğim her şeyle uğraştım ve uğraşmaya devam edeceğim. Adalet herkese lazım. Kanunlar zenginleri daha zengin yapmak veya garibanı cezalandırmak için yoktur. Adalet denen, hukuk denen mekanizma gariban ile zengini eşitleme sanatıdır.

Sizin icra edemediğinizi ben şahsım Emre Hidayet Mert olarak yapacağım. Her gün 3-4 adet bu şekilde usulsüz olan yapıları tespit edip siz değerli kamuoyu ile paylaşıp, belediye kaçak birimine şikayet edip, gerekli sonuçlar alınana kadar bütün süreci de takip edeceğime onur ve şerefim üstüne yemin ederim.

Günlük yapılacak olan bu tespitlerde ortalama 40-50 bin civarında mülk başı cezai yaptırım yapacak belediyenin kasasına da ayda ortalama 3-4 milyon gibi rakam girecek olup bu rakamda Çorum Belediyesi tarafından Çorum halkının hizmetine harcanacaktır.

Ben yaptığımdan ve yapacaklarımdan asla pişman olmayacak bir yapıya sahibim. Bizim adaletsizlik ile kanunsuzluk yapıp, suç işleyenlere göz yumup, bunlardan da oy veya makam isteyecek bir yapımız yok. Bu bizim fıtratımıza aykırı. Bizim yaşam felsefemiz haksızlık ve hukuksuzluk ile mücadeledir.

Önümüzdeki süreç çok uzun daha çok şeyler göreceğiz. Belediye yetkililerinin görevlerini hakkan ve hukuken bir şekilde yapmaları dileğiyle…”

Düşünceni söyle, yorum yaz...