18 Kasım 2021 Haber Yayın Tarihi:

ODA BAŞKANINA DOLANDIRICILIKTAN SUÇ DUYURUSU

Haberci19. Com ÖZEL HABER

Çorum Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı hakkında MYK için aldığı paralar yüzünden dolandırıcılıkla ilgili savcılığa suç duyurusu yapıldı.

Önceki gün Çorum Cumhuriyet Savcılığına giden güzellik uzmanları, Çorum Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası oda başkanı Mustafa Köse tarafından dolandırıldıklarını öne sürerek suç duyurusunda bulundular.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda MYK belge sınavlarına ücret ödenmediği katılımcıların ücretinin AB Hibe projesi kapsamında devlet tarafından ödendiği ortaya çıktı.

HEM İBANA HEMDE ELDEN

Çorum Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Mustafa Köse’nin kendilerinden 4500 TL sertifika kurs ücreti aldığını bu paraların bir kısmını elden nakit kalan kısmını da Kösenin kendi ibanına yatırdıklarını belirten Güzellik uzmanları, Mustafa Köse’den şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

Öte yandan, Meslekleri gereği kayıt oldukları odayı temsil eden başkana güvenerek hesabına para yatıran da var, elden para veren de var.

Oda başkanının kendilerine “Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Ustalık Belgesi almak isteyenlere bunu temin edebileceğini” söylemesinin üzerine oda başkanına güvenerek para verdiklerini ifade eden çok sayıda mağdur oda üyesi esnaf, aylar geçmesine karşın ortada ne Mesleki Yeterlilik Belgesi ne de Ustalık Belgesi’nin olmadığını ileri sürdüler.

SINAVA GİRECEKLERİ FİRMADA İSİMLERİ ÇIKMADI

Güzellik uzmanlarını arayarak Gebze’de KAYNES firması tarafından Perşembe günü sınava gireceklerini bildiren Köse’nin sözlerinin yalan olduğu ise sınav yapan firmayı arayınca ortaya çıktı. Çünki sınav tarihi değişmiş sınav günü Cumartesiye alınmıştı. Sınava gireceklerini iddia eden Güzellik uzmanlarının ise sınav kayıtın da simleri bulunmuyordu. Firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmede ise çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. Firma yetkilisi, ‘’ Bizim Çorum Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı ile böyle bir anlaşmamız söz konusu değildir.’’ Dedi.

Kendisini Perşembe günü defalarca aradığımız Başkan Mustafa Köse ise telefonlarımıza cevap vermedi.

YA PARAMIZI İADE ETSİN YA DA

BELGELERİMİZİ TESLİM ETSİN!

“Ya paramızı geri iade etsin, ya da belgelerimizi versin” diyen oda üyeleri Kendilerini temsil eden bir oda başkanına bunu hiç yakıştıramadıklarını dile getirdiler.

“Biz artık kime güveneceğiz” diye konuşan bazı oda üyesi esnaflar, yetkililerden yardım talep ederek, konunun araştırılmasını ve oda başkanına gereken cezanın verilmesini istediler.

Düşünceni söyle, yorum yaz...