18 Kasım 2021 Haber Yayın Tarihi:

MEMURLARI FİŞLEYEN MÜDÜRE HAPİS CEZASI GELDİ

Çorum/ Oğuzlar İlçe 2014 yılı Milli Eğitim Müdürü olan Mutu Fırat, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim AYDIN tarafından yapılan şikâyet sonrasında Çorum asliye ceza mahkemesinde görülen duruşmasında karar çıktı. Karar da eğitim çalışanlarını siyasal ve sendikal tasniflerde bulunarak fişlediği gerekçesiyle, 1 YIL 21 AY 22 GÜN HAPİS CEZASI ile cezalandırıldı.

Konu ile ilgili Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi,Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim AYDIN bir basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaştı.

 Selim Aydın, ‘’Malumunuz olduğu üzere 2014 yılında Oğuzlar İlçe milli eğitim müdürü Mutu Fırat’ın farklı bir ilçeye ataması olmuştu. Bu arkadaş, kendisinden sonra gelecek olan MEM müdürüne, yardımcı olmak anlayışıyla, Oğuzların siyasi durumu dâhil ilçede görev yapan eğitim çalışanlarını, Makamının tarafsızlığını zedelemiş, sahip olduğu konumu bir sendikanın ilçe temsilcisi ve bir partinin ilçe başkanı gibi hareket ederek açıkça kötüye kullanmış, birçok üyemizi adeta fişlemişti. Makamına, konumuna ihanet eden,  eğitim çalışanlarını siyasal ve sendikal tasniflerde bulunarak fişleyen, fişlemeci müdür 1 YIL 21 AY 22 GÜN HAPİS CEZASI ile cezalandırılmıştır. Tarafsızlığına gölge düşüren bu zat derhal görevden alınmalıdır’’dedi.

Bu bey efendi ! Türk Eğitim-Sen’ e üye olan personel ve idarecilerin hemen hemen tamamını, “güvenilmez, patavatsız, ölçüsüz, boş bırakmaya gelmez, pasif hareketsiz, süresi uzatılmamalı ve milliyetçi çizgisi vardır” gibi nitelendirdi diyen Aydın, Açıklamasını şu sözlerle sürdürdü.

‘’ Eğitim Bir-Sen’e üye olan personeli ise güvenilir olarak nitelendirmiştir.  Daha da ileriye giderek, “ isimleri sendikaya bildirilmiş idareci olarak görevlendirilmeleri için liste yapmış, İnsanları yaptıkları iş ve sorumluluklarından ziyade dünya görüşlerine ve sendikal tercihlerine göre en büyük insan hakkı ihlaline neden olmuştu. 

Türk Eğitim-Sen olarak yapılan bu işlemin; Türk Ceza Kanunun “Ayrımcılık” başlıklı 122. Maddesinin ihlali olduğunu iddia ederek gerek il idare kuruluna gerekse de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştuk. 

Türk Eğitim –Sen olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı başından beri ifade ediyorduk. İl Milli Eğitim müdürlüğü idari soruşturma yapmış, yöneticilik görevinden alınmasına karar verilmişti. Fakat  o dönemde birileri sahip çıkmış, ve yöneticilik görevini üzerinden almamışlardı. Bakalım şimdi de sahip çıkabilecek misiniz? 

Türk Eğitim-Sen olarak böylesine ahlaksız ve vicdansız tavırlara kayıtsız kalmamız mümkün değildir.

Netice itibariyle Mutu Bey (! )  Adalet terazisi şaşmış, makamının tarafsızlığını zedelemiştir. Bu adamın hala o koltukta oturtulması kabul edilemez.’’

 “Hukuku çiğneyen devlet idarecilerini cezalandırmayan milletler çökmek zorundadır. “

Düşünceni söyle, yorum yaz...