11 Ekim 2021 Haber Yayın Tarihi:

“ÇORUM’UN KURTULUŞU TURİZM, TANITIM SIFIR…”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök, Çorum’un Hititlerin başkenti Hattuşa, Alacahöyük gibi birçok tarihi zenginliğe sahip bir il olmasına rağmen bu kente gelen turist sayısının çok az olduğunu, elindeki büyük fırsatları değerlendiremeyen Çorum’un büyük bir tanıtıma ihtiyacının olduğunu söyledi.
Gök, “AKP’li yöneticiler ve belediye başkanları tanıtımda sınıfta kaldı. Çorum’da tanıtım sıfır. Oysa bu kente çok rahatlıkla 2-3 milyon turist çekilebilir. Bu da hem Çorum’un, hem bölgenin, hem de ülkemizin çehresini değiştirir. Bu hedefe AKP zihniyeti ile ulaşmak mümkün değil. Turist kalacak yer, eğlenecek yer ister. Bu da ancak sosyal demokrat bir anlayışla sağlanabilir” dedi.
CHP Çorum İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Danışma Kurulu toplantısında partililere seslenen Ankara Milletvekili Levent Gök, Çorum’un tarihi birikimine rağmen Türkiye’deki gelir dağılımında 81 ilden 50. sırada yer almasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“ÇORUM’A YAZIK EDİLİYOR”
Gök, “Bugüne kadar Çorum’da görev yapan AK Partili belediye başkanları Çorum’un tanıtımında sınıfta kalmıştır. Çorum ve Hattuşaş daha Ankara’dakilerin bile bildiği yerlerden değildir. Çok ayıptır ve Çorum’a çok yazıktır” diye konuştu.
Levent Gök, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi çok önemli bir mirası barındıran bir ildir. Hattuşaş Hititlerin başkenti. Hem Boğazkale, hem Alacahöyük ve civarındaki çıkan tabletler ve kalıntılar Hititlerin burayı ne denli bir merkez olarak kullandıklarını bize gösteriyor. MÖ. 1280 yılında tarihin ilk anlaşması Kadeş Anlaşması’nın yapıldığı topraklar. Hatuşaş hem dünya UNESCO listesinde, hem Dünya Bellek Listesi’nde yer alıyor. Hatuşaş ve Çorum UNESCO tarafından her iki listeye giren tek antik şehir. Dünyada eşi benzeri yok. Yurt dışında turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler tarihi yerler. Bırakın Hattuşaş’ı, bırakın küçük alanı Avrupalı ya da yabancı ülkeler bir metrekarelik tarihi alanı öyle bir değerlendiriyor ki, öyle bir tanıtıyor ki yüzbinlerce turist oraları görmeye geliyor. Bu ülkeler ciddi para kazanıyor. Çorum’a gelen turist sayısı 120 bin 130 bin, yabancı turist 25 bin civarında peki yabancı turist Çorum’a gelip kalıyor mu? Kalmıyor. Sadece 4 bin yabancı turist bir geceliğine konaklıyor. Dünya tarih listesine girmiş bir Hattuşaş’a sahip, Alacahöyük’e sahip Çorum’da, dünya tarihinin ilk anlaşmasının yapıldığı bir ilde gelen turist sayısı oldukça az. Bu güne kadar Çorum’da görev yapan AK Partili belediye başkanları Çorum’un tanıtımında sınıfta kalmıştır. Çorum ve Hattuşaş daha Ankara’dakilerin bile bildiği yerlerden değildir. Çok ayıptır ve Çorum’a çok yazıktır. Çorum’da siyaset yapan tüm arkadaşlarımız Çorum’daki zenginliği birdenbire kat kat fazlalaştıracak. Bu tanıtım işini Çorum’a turistlerin gelmesi, ağırlanması ve eğlenmesi bir paket halinde düşünüldüğünde bunların paket halinde hayata geçirecek projeleri ortaya koyarak şimdiden çalışması lazım. Çorum’un tarihini değiştirirsiniz. Çorum’a yılda bir milyon turisti getirecek bir atak yapalım. Çorum ayağa kalkar. Bunu yapacak olan sosyal demokrat bir anlayıştır. Çorum bu tarihi birikimine rağmen Türkiye’deki gelir dağılımında 81 ilimizde 50. sıradadır. Çorum bunu kabul etmemelidir. Tanıtım sıfır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak buna itiraz edeceğiz. Bunlar AK Parti’nin yapacağı işler değildir.

ÇORUM’UN EN BÜYÜK SIKINTISI HAVAALANI VE YÜK TRENİ
Çorum’un en büyük sıkıntısı havaalanı ve yük treni taşımacılığıdır. Çorumlu hemşerilerimizin şunda hemfikir olması lazım. Çorum’un büyük bir zenginliği var, bu zenginliği AK Partililer ayağa kaldıramazlar. Ayağa kaldıracak olan bizleriz. Çorum’un çehresi değişeceği gibi Türkiye’nin de çehresi değişir.”

SOĞANLAR TARLADA KALDI
Soğan üreticilerinin sorunlarına ve tarım politikalarının eksikliğine değinen Gök, “Soğanlar tarlada kalıyor. Devlet soğanı üretici ile tüketici arasında buluşturamıyor. Maliyeti 1 lira olan soğanı 60 kuruşa satamıyor üretici. Marketlerde soğanın kilosu 3 – 4 lira. Ülkenin tarım politikası yok. Türkiye’de ne ekiliyorsa her birini yurt dışından ithal ederek Türk çiftçisinin tarımını yok eden bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız. Türk çiftçisine verilmeyen destek yabancı çiftçilere veriliyor. Onlara verilen destekle Türk çiftçisi yok ediliyor. 50- 60 yaşlarındaki çiftçiler tarımdan elini çektiğinde onlardan sonraki nesil çiftçilik yapmayacak. Nasıl yapsın gübre ve mazot fiyatlarıyla bu çiftçi ne yapacak?” şeklinde konuştu.

SEÇİMDEN KAÇIYORLAR, AMA BUNLAR GİDİCİ
Milletvekili Gök, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Çiftçi yok olmuş. Siftah yapamayan bir sürü esnaf var. İşçi derseniz herkesin alım gücü düşmüş. Asgari ücret bu ülkede 2 bin 825 lira. Türk-İş geçtiğimiz ay yoksulluk sınırını açıkladı. 3 bin 49 lira. Bu ülkede devlet, hükümet, iktidar kendi yurttaşlarına yoksulluk sınırının altında asgari ücret veriyor. 6 milyon yurttaşımız asgari ücret alıyor. 20 milyon insanımız yoksul. Bunlar kader değil. Yandaş müteahhitlere, otoyollara ve köprülere var, Avrasya tüneline, bu tünelleri yapanlara, şehir hastanesi yapan müteahhitlere tıkır tıkır para ödeniyor, bizim çiftçimizin parası ödenmiyor. Esnafımız, işçimiz sahiplenilmiyor. Tam bir yoksulluk ülkesi. Bunu aşmak hepimizin elinde. Genel Başkanımız tarafından yürütülen Millet İttifakımızın bu seçimlerde hem Cumhurbaşkanlığı ve iktidarın kendisi olarak yaklaşmakta olduğunu görüyoruz. Buna hazırlıklıyız. Ama korkan bir Cumhur İttifakı var. Erken seçim diyoruz, kaçıyorlar. Yapılacak bir seçimde bunlar gitmeliler. Biz Türkiye’de huzur istiyoruz. Bu Atatürk’e ve devrimlerine sahip çıkarak olur.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...