10 Ekim 2021 Haber Yayın Tarihi:

“Tarihi Redif Kışlası, turizme kazandırılmalı”

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, İskilip İlçesi’nde bulunan tarihi Redif Kışası’nın turizme kazandırılmasını istedi.

Tahtasız, “İskilip’in Ankara, Çorum, Tosya ve Oğuzlar turizm yolu bir an önce bitirilmelidir. Çorum halkı adına bu konunun takipçisi olacağız. Tarihi Redif Kışlasının bir an önce turizme kazandırılması gerekiyor” dedi.

Beraberindeki parti yöneticileri ile birlikte İskilip ilçesinde yarım bırakılan yatırımları inceleyen ve son durum hakkında bilgi alan Tahtasız, tarihi Redif Kışlası konusunda verilen sözlerin yerine getirilmesini istedi.

Tahtasız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“150 yıl önce Osmanlı Döneminde askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi olarak kullanılan Redif Kışlası Balkan, 1.Dünya, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında faal olarak 1945 yılına kadar ülkemize hizmet etmiştir.

Redif Kışlası 2016 yılında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının 794 bin lira desteği toplam iki milyon sekiz yüz doksan beş bin lira proje bedeliyle restorasyonuna başlanmış, dönemin Çorum Valisi Necmettin Kılıç buranın bir yıl içerisinde Çorum turizmine kazandırılacağını açıklamıştır.

Yarım kalan projeyi 2019 yılında Valimiz Mustafa Çiftçi yerinde inceleyerek en kısa zamanda eksikliklerin tamamlanarak turizme kazandırılacağını beyan etti.

En sonunda AKP Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da bir açıklamasında restorasyonun 2022 yılında tamamlanacağını açıkladı.

İskilip’in Ankara, Çorum, Tosya ve Oğuzlar turizm yolu bir an önce bitirilmelidir.

Çorum halkı adına bu konunun takipçisi olacağız.

Tarihi Redif Kışlasının bir an önce turizme kazandırılması gerekiyor.”

Tahtasız, Redif Kışlası’na gidecek yolun da bir an önce yapılmasını talep etti.

İskilip ziyareti sırasında CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız’a; İskilip İlçe Başkanı Yusuf Var, İl Genel Meclis Üyesi İlhami Türksal ve bazı parti yöneticileri de eşlik etti.

Düşünceni söyle, yorum yaz...