22 Eylül 2021 Haber Yayın Tarihi:

YILMAZ, ÇORUM BELEDİYESİNDEN FETÖ ‘YE VERİLEN PARALARIN PEŞİNE DÜŞTÜ VE… “FETÖ ÖRGÜTÜNE NE KADAR ÖDEME YAPTINIZ?

CHP Çorum Belediye Meclis Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Eylül Ayı olağan Belediye Meclis Toplantısında soru yağmuruna tuttuğu AKP’ li Belediye Başkanı Dr Halil İbrahim Aşgın’ı FETÖ TERÖR örgütü üyeliği ile suçladı.

Yılmaz, dünde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Belediye Basın birimine cevaplamasını istediği 7 soru sordu.

“Muhatabımız olan belediye basın bürosuna sorularımız; diyen yılmaz sorularını şöyle sıraladı;

‘’1- Çaycısı, çorbacısı, öğretmeni, imamı, muhtelif sebeplerle görevlerinden ihraç edilip, tutuklanırken; Sayın Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ı hangi güç kurtardı ve belediye başkanlığı koltuğuna kadar oturmasını sağladı?

2- Fetö konusunda en ufak bir şüphe varsa Devlet memuru bile olunamayan Türkiye Cumhuriyeti devletinde çarşaf çarşaf fetöye kestiği faturalar ortada iken dosyalar nasıl görmezden gelindi.

3-Kim Halil İbrahim Aşgın’ı fetö soruşturmalarından kurtardı ve dosyasını kapattı mı?

4- İddianamelerde adı geçen diğer belediye yöneticileri kim? Nokta şüphe olan herkesin hayatı mahvolurken bu kişiler nasıl belediyede idareci olabiliyor? Kim bu kişilerin referansları

5- 2002-2021 yılları arasında fetöye belediye tarafından verilen desteğin miktarı ne kadar? Fetö ile kolkola yürüyen, açılışlar yapan, Amerika ziyaretleri yapan kişiler şuan nerelerde ve hangi makamlarda?

6- Tütev davasında adı geçen idareciler, idareci yakınları, dostları, arkadaşları kimler? İktidara yakın olan isimler fetö dosyalarından çıkartıldı mı?

7- İdris Bal neden Çorum’da görüşme yapmak için Belediye Başkanı ve arkadaşını seçti?

Çorum Belediyesi Meclisinde teröre destek veren, terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı hiç kimseyi istemiyoruz. Bu soruların cevaplarını, açıklamalarını belediye basın bürosu yaparsa bizde aydınlanmış oluruz ve iddiaların aslı var mı yok mu öğrenmiş oluruz? …”

Sorulan 7 sorunun 7 ‘side Belediye Başkanı Dr Halil İbrahim Aşgın’ın FETÖ bağlantısıyla ilgili.

Tuncay Yılmaz’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ki 5 soru ise Çorum Belediyesinin kasasından ‘FETÖ’ Terör örgütüne ödenen para ve miktarıydı.

ÖNCE SORULAR SORULDU, SONRA BELGELER ÇIKTI

CHP Çorum Belediye Meclis üyeleri Gurup Başkanı Tuncay yılmaz sorduğu sorulara cevap alamayınca belgelerini paylaştı ve sorularını yineledi.

Yılmaz,

‘’- Bakanlık onayı ile açılan sendikalara üye olanlar, Bank Asya’ya para yatıranlar, sohbetlere katılanlar ihraç olurken, tutuklanırken FETÖ derneklerine faturalar kesen, FETÖ sohbetlerine, gezilerine katıldığını ifadelerinde kabul eden birileri,

Hiç bir soruşturma geçirmeden nasıl belediye başkanı ya da belediyede yönetici olabiliyor?

– Tüm bunlara göz yumulmasına sebep olacak önemli referans kim?

– Bu kişi tanınmış bir din adamı mı? Birisinin FETÖ’cü olup olmadığına mahkemeler değil de işi din adamı olmaktan başka bir şey olmayan, bir vakfın da yönetim kurulunda olan birilerinin referansları mı karar veriyor?

– Yayınladığımız belgeler Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a ait firmanın mıdır?

– ANAKÖYDER ve TÜTEV davasında sayın belediye başkanı kendi ifadelerinde her şeyi kabul etmesine rağmen nasıl dosya dışında kalmıştır?

– TÜTEV davasında da adı geçmekte midir?

– Bu dosyada adı geçen kişilerden kaç kişi tutuklanmıştır?

– Belediye Başkanı FETÖ ile yurtdışı gezilerine katılmış mıdır?

– Gezi fotoğraflarında sayın belediye başkanının yanında yer alan kişilerden tutuklanan var mıdır?

– Sayın başkanın tarımsal amaçlı bir projeye mesleki olarak nasıl bir katkısı olmuştur?’’ diye sordu.

ANAKÖY-DER DERNEĞİ:

KURULUŞ-AMACI-FAALİYETİ:

Kurulan Derneğin kuruluş amacını açıklayan Yılmaz, derneğin FETÖ bağlantılarından dolayı kapatıldığının da altını çizdi.

Tuncay Yılmaz, ‘’12 Şubat 2008 tarihinde Yavruturna Mahallesi Gazipaşa Sokak No:66 Çorum sayılı yerde kurulmuştur. Derneğin amacı ve faaliyet alanı Çorum merkezde yaşayan köylerin demokratik sistemli ve planlı düzen içinde kalkınıp tarım ve hayvancılık ticari sosyo ekonomik eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesinin çevre sağlık bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda çalışmaların yapılmasını gelenek ve göreneklerin yaşatılmasını köy hayatının daha verimli daha müreffeh olması köy kültürünün tanıtımı geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayarak daha ileri bir düzeye ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.

Bu dernek FETÖ soruşturmaları kapsamında kapatılmıştır.

Biz bu paylaşımlarımızla siyaset yapmıyoruz. Sadece belediye meclisinde teröre destek veren kim varsa ortaya çıkması için gayret ediyoruz. Teröre destek vermiş hiç kimse milletten aldığı maaşla koltukta oturup bizlere iftira atamaz.’’

Düşünceni söyle, yorum yaz...