17 Eylül 2021 Haber Yayın Tarihi:

Aşçı ailesinden vefa örneği

Çorum Merkez Kuşsaray Köyü’nde merhum Zeliha Aşçı Günal anısına ailesi tarafından tüm insanların kullanımına açık konak yaptırıldı.
Danimarka’da ikamet ettiği sırada 2018 yılı Mart ayında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu aramızdan ayrılan Zeliha Aşçı Günal’ın anısını yaşatmak amacıyla annesi Zeynep Aşçı ve babası Gazi Aşçı tarafından Kuşsaray Kalesi bölgesinde yaptırılan ve tüm donanımı aile tarafından sağlanan konak, halkın hizmetine sunuldu.

ZELİHA AŞÇI’NIN İSMİ KONAKTA YAŞATILACAK

1990’lı yıllarda Merhaba Gazetesi’nde çalışan, daha sonra evlenip Danimarka’ya yerleşen Zeliha Aşçı Günal (45), Danimarka’da geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata veda etmişti.
Kuşsaray Köyü eski Muhtarı Gazi Aşçı ve Zeynep Aşçı’nın kızı, İsmail, Hüseyin, Gülseren Aşçı ve Gülden Sağlıcak’ın kardeşleri Zeliha Aşçı Günal’ın genç yaşta vefat etmesi derin bir üzüntü ile karşılanırken, Kuşsaray Köyü’nde son yolculuğuna uğurlanmıştı.
Aşçı ailesi, merhum kızlarının anısına; kurban kesenlerin, piknik yapanların, arazide çalışanların yararlanabileceği bir konak yaptırdı.

BİNA, HALKIN KULLANIMINA AÇIK

Zeynep ve Gazi Aşçı çifti, merhum kızları Zeliha’nın birlikte görev yaptığı gazeteci arkadaşlarını yapımı tamamlanarak hizmete sunulan konağa davet ederek, can yemeği düzenledi.
Konuyla ilgili duygularını dile getiren baba Gazi Aşçı, Zeliha’nın kendilerini büyük bir üzüntü ve acı içerisinde bırakarak sonsuzluğa uğurlandığını, hem kızlarının ismini yaşatmak, hem de tüm bölge halkının yararlanabileceği bir bina yaptırdıklarını, binanın tüm eşyalarını, altyapısını, çevre düzenlemesini tamamladıklarını, binanın isteyen herkesin kullanımına açık olduğunu söyledi.
Aşçı, “Konak içerisinde tüm eşyalar mevcut. Birinci sınıf malzemelerle binanın tefrişatını yaptık. Tuvalet, lavabo, su, yemek pişirme ocağı, soba, mutfak eşyaları ve tüm gerekli ihtiyaç malzemeleri tamamlandı. Su ihtiyacının karşılanması için depo yaptırdık. Depoya traktörlerle, tankerlerle su getirip sürekli dolduruyoruz. Burayı kullananlardan tek ricamız temiz bırakmaları, eşyalara ve binaya kendi malı gibi sahip çıkmalarıdır. Amacımız Zeliha kızımızın ismini ölümsüzleştirmek. Bizlere bir hayır duası yeterli. Binanın yapımında bizlere her türlü konuda yardımcı olan köy muhtarımız Bülent Özkan’a ve köy halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Zeliha Aşçı’nın anılarının paylaşıldığı buluşmaya katılan gazeteciler, Aşçı ailesine teşekkür ederek “Zeliha’yı unutmadık, unutmayacağız” mesajı verdiler. Gazeteciler, ayrıca Zeliha Aşçı’nın kabrini ziyaret ederek Fatiha okudu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...