13 Temmuz 2021 Haber Yayın Tarihi:

HGYD TOKAT’I GEZDİ

Tokat Gazeteciler Cemiyetinin Davetlisi olarak Tokat’a giden Çorum Hitit Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyesi 20 kişi tarihi ve turistik yerleri gezdi.

 Pazar Günü 20 kişilik ekiple Tokat Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cemal İncesoyluer’in davetlisi olarak Tokat iline gitti. Doğa harikası olan Gazlı Gölde kahvaltı yapan ekip, Dünyaca ünlü BALLICA Mağarasını gezdi. Daha sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci tarafından görevlendirilen 6 kişilik bir mihmandar ekip ile Tokat Şelale’sini gezen ekibi Tokat Müzesinde, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu karşıladı. Tokat Müzesini gezen ekip orada ünlü Tokat Basmasına baskılar yaptı. Daha sonra ŞEHRAZAT lokantasında yemek yiyen ÇHGYD ekibi saat 21.00 da Tokattan ayrıldı.

GAZLI GÖLÜ

Tokat İlinin önemli doğa harikası yerlerinden birisi olan Gaz Gölü mutlaka görülmesi gereken bir cennet. Ekolojik dengenin nadir bir parçasını oluşturan Gazlı Göl tanıtımdan yeteri kadar nasibini alamamış olmanın hüznünü yaşıyor. Tokat iline giden insanların mutlaka uğraması ve görmesi gereken yerlerden bir parça. Göçmen kuşların konaklama ve üreme yeri olarak seçtiği bu yer. Lavanta çiçekleri ile de zenginleştirilince adeta görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden birisi olmuş.

ASTIM TEDAVİ MERKEZİ BALLICA MAĞARASI

1993 Yılında ilk odası açılan Pazar İlçesi Ballıca Köyü sınırlarında bulunan 75 metre derinliğe sahip olan Ballıca mağarası dünyada hala canlı olan ender yerlerden birisi. Dikit ve sarkıtları ile bir doğa harikası olan Ballıca Magarası adeta bir astım ve bronşit tedavi merkezi niteliği taşıyor.

TOKAT ŞELALESİ

Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından koruma altına alınan Şelale ise görenleri adeta büyülüyor. Yüksekliği yaklaşık 30 metre civarında olan Şelale yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi olmuş. Mangalların yandığı yeşllikler içerisindeki bu yer Tokat İline gidenlerin görmeden gelmesi durumunda doğayı ve Tokat İlini eksik tanıdığı anlamına gelir.

TOKAT MÜZESİ

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, tarafından karşılandığımız bu yer Tokat Merkezde muhteşem bir görsele sahip. Geçmişle günümüz tarihinden kesitler sunan Tokat Müzesi sanatın ince detaylarını gözler önüne seriyor. Mistik bir havası olan Tokat Müzesi el işçiliğinin ender görülen yerlerinden birisi.

TEŞEKKÜR

Ev sahipliğini Tokat Gazeteciler Cemiyetinin yaptığı Çorum Hitit Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyelerinin Tokat ziyaretinde, destek ve katkılarıyla yanımızda olan, başta,

Tokat Belediye Başkanı

Sayın Av. Eyüp Eroğlu’na,TSO Meclis BaşkanıSayın Dursun Sansara,

Doğa Koruma ve Milli Parklar MüdürüSayın İhsan İkinciye

Şehrazat Restoranın Sahibi Sayın Mücahit Yılmaz’a

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer’e bize gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkürler

Düşünceni söyle, yorum yaz...